Dallime mes rishikimeve të "Jodi"

4 bytes added ,  4 vjet më parë
Sdi qka bona
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
(Refuzoi ndryshimin e parë të tekstit (nga 46.217.37.124) që pasohet nga rishikimi 1451700 nga Visi90)
(Sdi qka bona)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Jodi''' është element kimik. Në trupin e njeriut ka më pak se një majë (0.00004%) luge jod, megjithatë pa të do të vdiste njeriu. Nëse ushqehet [[larva]] me jod, ajo do të kthehej në [[bretkosa|bretkosë]].
 
== Përbërja ==koqe
Jodi tretet pak ne uje (0.081% ne temperaturen 10oC).
Ai tretet mire ne alkool etilik dhe akoma me mire ne eter dietilik, ne sulfur karboni, benzen, kloroform e ne tretes te tjere organike.
Anonymous user