Ndryshimi mes inspektimeve të "Eshref Frashëri"

446 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Eshref Frashëri''' ([[Korça|Korçë]], [[15 tetor]] [[1874]] - [[17 tetor]] [[1938]]) ka qenë inxhinier dhe politikan shqiptar.
 
== JetaBiografia ==
Eshrefi u lind në Korçë më 15 tetor 1874, pinjoll i trungut të [[Frashërllinjtë#Dulellarët|Dulellarëve]].<ref>Kastriot Bezati (2012), ''Cili ishte fati pasardhësve të familjes së Naim Frashërit, nga vajzat deri tek Asllan Rusi: sëmundja e Naimit, vlerësimi i i Faik Konicës dhe jeta e vajzave të tij, ja trungu familjar i poetit të madh'', [[Tirana observer]]. - p. 1032, 20 shtator, 2012, p. 10 - 11.</ref>
 
Eshref Frashëri ishte Drejtor i Përgjithshëm i Punëve Botore në Kongresin e Lushnjës në vitin 1920. Ai shërbeu si Kryetar i [[Këshilli Kombëtar i Shqipërisë (1921 - 1923)|Këshillit Kombëtar të Shqipërisë]] nga 1922 deri më 1923. Në vitin 1924 Eshref Frashëri u zgjodh Kryetar i [[Kuvendi Kushtetues i Shqipërisë|Kuvendit Kushtetues të Shqipërisë]] dhe në vitet 1924-1925 ishte Kryetar i Senatit.
 
== Referencat ==
<references />
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Lindje 1874]]
Anonymous user