Dallime mes rishikimeve të "Nikolla Lako"

120 bytes added ,  4 vjet më parë
harta
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Faqe e re: Nikolla Lako, publicist dhe erudit i madh, nxënës dhe më pas mësues në Mësonjëtoren e Korçës. Qe vetëm 17 vjeç kur nxori në shtyp gazetën "Shqipëria", më 1897, ndonëse...)
 
(harta)
[[Skeda:Carte_ethnographique_de_l%27Albanie_-_1913.jpg|thumb|Harta Etnografike e Shqipërisë punuar nga Nikolla Lako]]
Nikolla Lako, publicist dhe erudit i madh, nxënës dhe më pas mësues në Mësonjëtoren e Korçës. Qe vetëm 17 vjeç kur nxori në shtyp gazetën "Shqipëria", më 1897, ndonëse aktiviteti i tij publicistik do të kulmojë me botimin në Paris të revistës cilësore "Opinga" e cila do të kontribuojë në propagandimin e çështjes shqiptare gjatë punimeve të Konferencës së Paqes më 1919-1920. Ishte drejtor i parë i Bibliotekës së Korçës dhe themelues i Muzeut të Shkencave të Natyrës”.