Dallime mes rishikimeve të "Gramoz Ruçi"

1.020 bytes added ,  3 vjet më parë
+
(+)
{{pa referenca}}
{{or}}
{{Kutia Politikan
| Emri = Gramoz Ruçi
| Figura = Gramoz Ruçi (cropped).jpg
| Madhësia e Figurës = 250px
| Detyra = Kryetar i Asamblesë së [[PSSH]]-sëKuvendit
| Fillimi i afatit = 19919 shtator 2017
| Mbarimi i afatit = aktiv
| Paraardhësi =[[Valentina Leskaj]]
| Pasardhësi =aktiv
| Detyra2 = KryetarMinistër i Grupit Parlamentar të [[PSSH]]-sëBrendshëm
| Fillimi i afatit2 = 199122 shkurt
| Mbarimi i afatit2 = aktiv11 maj, 1991
| Paraardhësi2 =[[Hekuran Isai]]
| Pasardhësi2 =[[Aredin Shyti]]
| Detyra3 = Ministër i Brendshëm
| Fillimi i afatit3 = shkurt 1991
| Mbarimi i afatit3 = qershor 1991
| Paraardhësi3 =
| Pasardhësi3Datëlindja = [[Alfred6 dhjetor, Serreqi]]1951
| Vendlindja = [[Tepelenë]], [[Republika Popullore e Shqipërisë]]
| Datëlindja = 6 dhjetor 1951
| Vendlindja = [[Tepelenë]]
| Datëvdekja =
| Vendvdekja =
| Kombësia = Shqiptar
| Profesioni = Politikanarsimtar, Mësues biologji-kimipolitikan
| Partia = [[PSSH]]
| Gruaja =
| Fëmij =
| Feja = Bektashi
}}
|Detyra7=Kryetar i Kuvendit|Mbarimi i afatit7=aktiv|Paraardhësi7=[[Ilir Meta]]|Fillimi i afatit7=9 shtator 2017}}
'''Gramoz Ruçi''' është([[Salaria|Salari]], deputet[[6 idhjetor]] [[PS1951]]-së) iështë zgjedhurpolitikan dhe disakryetar legjislatura:i I,Kyvendit II, IV, V, VI, VII,Shqipërisë.
== Fillimet ==
Gramoz Ruçi lindi më 6 dhjetor 1951 [[Salari]], ne rrethine e [[Tepelenë]]s, në jug të Shqipërisë. Studioi kimi, dhe filloi pune si mësues ne [[Progonat]]. Këtu njihet me te shoqen me mbiemrin Goxharaj. Martohet ne vitin 1976. Ne vitin 1985, Ruçi filloi karrierën e tij politike ne radhet e regjimit komunist.
 
== Karriera PolitikeBiografia ==
U lind në Salari, në [[Rrethi i Tepelenës|rrethin e Tepelenës]], më 6 dhjetor 1951. Më 1969 - 1971 ndoqi Institutin e Lartë Pedagogjik në [[Shkodra|Shkodër]], më 1972 - 1974 shërbeu në Gardën e Republikës Popullore të Shqipërisë. Më 1975 - 1977 ndoqi Institutin e Lartë Pedagogjik në [[Gjirokastra|Gjirokastër]], më 1979 - 1981 ndoqi studimet në shkollën e partisë "V. I. Lenin" në [[Tirana|Tiranë]].
Veprimtarinë politike e ka nisur në vitin 1978 ku ka pasur disa detyra në organet e [[Partia e Punës e Shqipërisë|Partisë së Punës]] së rrethit të [[Tepelena|Tepelenës]] deri në vitin 1991. Në shkurt të vitit 1991 u emërua Ministër i Brendshem në kabinetin qeveritar <nowiki>[[Fatos Nano]]</nowiki>. Nga viti 1992 deri në vitin 1996 ai ishte Sekretar i Përgjithshëm i [[Partia Socialiste e Shqipërisë|PS ]].
 
Më 1982 - 1986 qe sekretar i këshillit popullor në [[Progonati|Progonat]], dhe më 1986 - 1989 qe sekretar partie në rrethin e Tepelenës. Më 1990 - 1991 sekretar i parë i Partisë së Punës në Tepelenë.
 
Më 1991 pasoi [[Hekuran Isai|Hekuran Isain]] në zyrën e ministrit të Punëve të Brendshme në qeverinë [[Fatos Nano|Nano]], po atë vit kryetar i Komitetit të Sigurimit.<ref name=":02" /> Sipas drejtorit të mëvonshëm të shërbimit sekret, [[Bashkim Gazidede]], në periudhën 1991-92 kur shërbimi sekret ishte ende i inkuadruar në Ministrinë e Punëve të Brendshme, qenë zhdukur mbi 10 mijë dosje me firmën e ministrit Ruçi.<ref name=":0">{{Cite web|url=https://www.voal.ch/bashkim-gazidede-fatos-klosi-ka-vrare-dy-kryetare-te-sherbimit-informativ-kryetarin-e-vlores-dhe-lushnjes-lidhjet-e-mia-me-berishen-dosjet-terrorizmi-piramidat-dhe-akuzat-ndaj-pasardhesit-te-ti/|title=Bashkim Gazidede: Fatos Klosi ka vrare dy ish-shefa te degeve te SHIK-ut.|website=voal.ch|publisher=Tv Klan}}</ref>
 
Më 1991 - 1996 dhe 1999 - 2005 sekretar i përgjithshëm i [[Partia Socialiste e Shqipërisë|Partisë Socialiste]]. Nga qershori i 1996 deri në qershor 1997 qe emigrant në Greqi. Më 1998 - 1999 qe sekretar organizativ dhe kryetar i grupit kuvendor të PS-së, më 2009 kryetar i grupit po ashtu.<ref name=":02">{{Cite book|title=[[Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet]]|last=Dervishi|first=Kastriot|publisher=55|year=2012|isbn=9789994356225|location=Tiranë|pages=215}}</ref>
 
== Referencat ==
<references />
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Politikanë shqiptarë]]
463

edits