Dallime mes rishikimeve të "BASF"

36 bytes added ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''BASF AG''' (më parë: „''Badische Anilin- & Soda-Fabrik AG''“; sot firma është e regjistruar në regjistrin e tregut si shkurtesë dhe për nga shitja dhe prodhimtarisë është një ndër Kimi [[Koncern]]et më e madhe në [[botë]]. U formua më 6. [[Prill]] të vitit [[1865]]. Në mbarë botën ka rreth 94.000 nënpunës dhe në 170 vende. Selija kryesore e kësaj firmeje gjendet në [[Ludwigshafen]] am Rhein. Branshet e kësaj ndërmarjeje janë në drejtimin e industrisë kimike, naftës dhe gasit. Në vitin[[ 2006]] sipërmarja bëri një investim prej 52,61 Mrd. € dhe përfitoi një neto fitim prej 3,22 Mrd €. [[Transakcionet]] e kësaj [[ndërmarje]]je janë të shënuar në [[indeks]]in e [[DAX]]-it si dhe në [[berze]]n e [[New York]]-ut, [[Londër]] dhe [[CyrihZürich]].
 
[[Figura:BASF-Logo_bw_svg.png|thumb|Logo]]
 
 
[[Category:Kompani]]
12.723

edits