Ndryshimi mes inspektimeve të "Wikipedia:Kuvendi/Arkivi 13"

:IH, ka shume te drejte! Duhet te bejme dicka per te rritur numrin e artikujve dhe cilesine e tyre duke terhequr sa me shume njerez. Nqs shqiptaret do te ishin aktive aq sa jane ne Facebook, Wikipedia do te ishte shume me siper ne listen e Wikipediave. Menyra me e mire per te terhequr njerez ne Wikipedia, ashtu sic thote dhe IH, eshte me anen e profileve ne rrjetet sociale. Per Facebook-un di qe ekziston nje [http://www.facebook.com/pages/Wikipedia-shqip/136582223049727?ref=ts faqe per Wikipedian shqip]] por problemi eshte sa ka pak pelqime dhe administratoret nuk jane shume aktive. Ndersa per Twitter apo Google +, nuk e di nese ekziston nje profil per Wikipedian shqip. --[[Përdoruesi:Olsi|Olsi]] ([[Përdoruesi diskutim:Olsi#top|diskuto]]) 12 dhjetor 2011 16:44 (CET)
 
::IrviIH ka shume te drejte, dhe un them se nese ato 36 mije perdoruesit te pakten te krijonin nje artikull ne vit atehere do te ishte dyfishuar numri. Nga eksperienca ime ka pare se nese i ve kusht vetes per nje sasi artikujsh, psh cdo dite te shkruaj 1,2 ose 5 artikuj ka rezultuar e sukseshme (''edhe pse tani nuk e kam ven kushtin''). Dua te them se nese ne perdoruesit aktiv do te kontribonjme me artikuj te cilesise se mire atehere do rritet numri i artikujve me cilesi. Nese themi se nje perdorues aktiv mund te beje 2-3 artikuj te mire ose mesatar ne dite normale dhe 3-5 gjat fundjaves, i bie qe nje perdorues mund te krijoj rreth 16 - 25 ne jave ose rreth 60 - 70 artikuj ne muaj, OSE me mire le te themi se secili ka nje jete te tij dhe ka detyrime te tjera, nese nje perdorues aktiv ben te pakten 40-50 artikuj ne muaj kjo do ishte e sukseshme (nje llogartije e perafert rreth 400-500 artikuj ne vit). Te themi se aktiv jane 20-30 perdorues aktiv, atehere do te krijoheshin 40-60 artikuj ne nje dite ose rreth 1000 artikuj ne muaj ose ose rreth 12000 artikuj ne vit. Mua pe pelqen pak statistika. Domethene nese ne jemi pak me aktiv dhe kontribojme pak me shume ne menyre te rregullt atehere mund te arrijme cfardo shifre te artikujve. Per te gjith ato qe nuk jane ne kete mendim i kuptoj, dhe nuk dua te diskutojne me shume rreth komentit tim por le ti permbahen temes. Un vetem do kerkoja, qe secili nga ju perdorues aktiv te krijoni se paku 2 artikuj ne dite dhe problemi nuk eshte me problem.--[[Përdoruesi:Liridon|Liridon]] 12 dhjetor 2011 19:37 (CET)
 
::: Jam dakord me sa u përmend më sipër. Në Wikipedia ekziston lista [[Wikipedia:1000 artikujt që secila Wikipedi duhet t'i ketë|1000 artikujt që secila Wikipedi duhet t'i ketë]] dhe këta artikuj janë artikuj themelorë që jo vetëm duhet të ekzistojnë por të jenë edhe të një cilësie të mirë. Të paktën të krijohet një banner (shirit si p.sh në wikipedian [http://ro.wikipedia.org/wiki/Pagina_principal%C4%83 rumune] apo [http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D1%96%D0%BD%D0%BA%D0%B0 ukrainase]) në krye të faqes që çdo ditë të evidentojë 2-3 artikuj të cilët përdoruesit të mund ti përmirësojnë. - '''[[Përdoruesi:Euriditi|<font style="text-shadow:#000 0.1em 0.1em 0.1em; background: #C44747;color:white; class=texhtml"> &nbsp;Euriditi&nbsp;</font>]]''' 12 dhjetor 2011 20:08 (CET)