Dallime mes rishikimeve të "Logjika"

1 byte added ,  4 vjet më parë
Fixed typo; Fixed grammar
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Bot: Migrating 110 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q8078 (translate me))
(Fixed typo; Fixed grammar)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular Ndryshim nga aplikacioni iOS
 
'''Logjika''' ([[Gjuha greke|gr.]] Logos-arsye, mendje, shkencë, etj.) është disiplinë [[filozofi]]ke e cila merret me studimin e formave dhe të parimeve të të menduarit të drejtë dhe të vërtetë. Themelues i logjikës është filozofi [[Aristoteli]]. Sot ka mendime të ndryshme mbi statusin e logjikës, disa teoricienët dhe filozofë janë të mendimit se logjika tashmë është një shkencë e veçantë, kurse disa të tjerë janë të mendimit se ajo është një degë e filozofisë. Vet themeluesi i logjikës Aristoteli ishte i mendimit se logjika nuk është shkencë e as disiplinë filozofike, por sipas tij logjika është vetëm një mjet (organon) për të hyrë në studimin e shkencave.
 
Logjika merret me format e mendimit logjik të cilat janë : nocionet, gjykimet (premisat) dhe konkludimet. Megjithatë objekti i logjikës është më i gjerë se kaq, ajo merret edhe me metodologjinë e kërkimit shkencor dhe me studimin e operacioneve logjiko-mendore..
 
[[Kategoria:Filozofi]]
Anonymous user