Dallime mes rishikimeve të "Miniera"

9 bytes removed ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Bot: Migrating 66 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q44497 (translate me))
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Miniera''' është nxjerrja e mineraleve me vlerë, ose materiale të tjera gjeologjike nga toka, zakonisht ar, argjend ose (qymyr) shtresë. Termi gjithashtu përfshin heqjen e tokës. MaterialeveMaterialet mbulohen nga miniera përfshijnë bazën e metalemetaleve, metale të çmuar, hekur, uraniumi, [[qymyri]], diamante, gur gëlqeror, [[Nafta|naftë]], kripë guri dhe kripë potasiumi. Ndonjë material që nuk mund të jetë rritur me bujqësoreproçeset procesetbujqësore, apo të krijuara artificialisht në një laborator apo fabrikë, është zakonisht minuara. MinieraveMiniera në një kuptim më të gjerë përfshin nxjerrjen e çdo-rinovueshme joburimi të burimeveparinovueshëm (për shembull, naftës, gazit natyror, apo edhe të ujit).
 
Nxjerrja e gurit dhe metalit që është bërë që nga koha para-historike. Moderne proceset e minierave përfshijnë kërkimet për trupat xeheror, analiza e fitimit të mundshëm të një miniere të propozuar, nxjerrjen e materialeve të dëshiruar dhe në fund bonifikimin e tokës që të përgatitet për përdorime të tjera herë minave është mbyllur.
Anonymous user