Ndryshimi mes inspektimeve të "Zooplanktoni"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
 
 
Zooplanktoni poashtu mund të veprojnë si rezervuar i sëmundjeve. Zooplanktoni Crustace (i gaforreve) është amvis i bakteries ''Vibrio cholerae'', e cila shkaton kolerën. Ky lejon që cholera vibrios të ngjitet në [[ekzosekeleti]]n e tyre kitinor. Kjo marrdhënie simbiotike shton aftësinë e bakteries për të jetuar në ambient ujor, pasiqë ekzoskelti i siguron bakteries karbon dhe azot.
 
[[Kategoria:Zoologji]]