Dallime mes rishikimeve të "Kolera"

No change in size ,  2 vjet më parë
== Shkaktari ==
[[Skeda:Cholera bacteria SEM.jpg|thumb| Bakterja e Kolerës]]
Shkaktarë i infektimit është [[Bakterja|Bakteri]] [[Vibrio cholerae]], [[toksina]] (e njohur edhe si Toksina e kolerës) e të cilës shkakton jashtëqitjet e shpeshta të përcjelluarpërcjellura me humbje të sasive të mëdha të lëngjeve. Shkaktari për herë të parë është përshkruar nga Pacini në vitin [[1854]]. Pacini e përshkruante bakterin si të krysur në formë të [[presja|presjes (drejtshkrimore)]] dhe shumë të lëvizshëm. Ndërsa në vitin [[1883]] nga trupi i një pacienti të vdekur nga kolera në [[Egjipti|Egjipt]] është marr një baktere e tillë e cila është kultivuar për hulumtime të mëtejshme.
 
== Diagnoza ==
Anonymous user