Dallime mes rishikimeve të "BASF"

9 bytes added ,  14 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (robot Adding: bg, de, en, eo, es, fi, fr, it, ja, nl, no, pt, ru, sv, zh)
v
[[Figura:BASF-Logo_bw_svg.png|thumb|Logo]]
'''BASF AG''' (më parë: „''Badische Anilin- & Soda-Fabrik AG''“ sot firma është e regjistruar në regjistrin e tregut si shkurtesë) është për nga shitja dhe prodhimtaria një ndër kompanitë kimike më e madhe në [[botë]]. U formua më [[6 prill]] të vitit [[1865]]. Në mbarë botën ka rreth 94.000 nënpunës në 170 vende. Selia kryesore e kësaj firme gjendet në [[Ludwigshafen]] am Rhein. Branshet e kësaj ndërmarje janë në drejtimin e industrisë kimike, naftës dhe gazit. Në vitin [[2006]] sipërmarja bëri një investim prej 52,61 Mrd. € dhe përfitoi një fitim neto prej 3,22 Mrd €. [[Transakcionet]] e kësaj [[ndërmarje]] janë të shënuar në [[indeks]]in e [[DAX]]-it si dhe në [[bursaBursa (ekonomi)|bursën]] e [[New York]]-ut, [[Londra|Londrës]] dhe [[Zürich]]-ut.
 
 
[[Category:Kompani]]
24.783

edits