Dallime mes rishikimeve të "Grigori Zinoviev"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
{{dyshim}}
'''Grigory Yevseyevich Zinovyev''' ([[1883]]-[[1936]]) revolucionare komunist, lindur në Yelizavetgrad, [[Ukraina|Ukraine]]. Zinonvyev vinte nga një familje me origjinë [[Çifutët|çifute]].
 
Në vitin [[1901]] anëtarësohet në Partinë Social Demokrate e Punëtorëve të [[Rusi]]së, në të cilën ekzistonte edhe një fraksion politik i udhëhequr nga [[Vladimir Lenin]], që kishte si qellim përmbysjen e monarkisë në Rusi. Në vitin [[1903]] partia u nda dhe Zinovyev u bashkua me Leninin duke formuar Partinë Bolshevike (Bolshevik=Shumice). Në vitin [[1907]] Zinovyev u bë anëtare i Komitetit Qendror Bolshevik.
[[Kategoria:Lindje 1883]]
[[Kategoria:Revolucioni rus]]
[[Kategoria:RusiRusë]]
[[Kategoria:Vdekje 1936]]
45

edits