Ndryshimi mes inspektimeve të "Trekëndëshi"

153 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 185.224.103.22 (diskutimet) në versionin e fundit nga Βατο.)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[Skeda:Triangle illustration.svg|right|thumb|Trekëndëshi.]]
'''Trekëndëshi''' është njëra nga figurat themelore në [[gjeometri]]: Formohet me bashkimin e tre pikave të cilat nuk shtrihen në një drejtëzë me vija të drejta. Pikat quhen kulme të trekëndëshit ndërsa pjesa e drejtëzës (vijës së drejtë) që ndodhet ndërmjet kulmeve quhet brinjë e trekëndëshit. Kulmet i shënojmë me ''A'', ''B'', dhe ''C'' ndërsa trekëndëshin me '''ABC'''. Nsjdnhdnf nj bjs001bd. V. Jxibsd. Kdslsb vno. H e a je mir 4th to the white house t t they 5th and Liam plays football with his friends t f. Fnf fj djr
 
== Llojet e trekëndëshave ==
Anonymous user