Ndryshimi mes inspektimeve të "Tërmeti në Shqipëri (2019)"

Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
== Pasoja ==
Një ditë kombëtare zie u shpall në Shqipëri dhe në [[Kosova|Kosovën]] fqinje, nga ku dy prej viktimave ishin nga dhe që ka një popullsi me shumicë etnike shqiptare. <ref name="BBC_26_11"/> <ref>[https://apnews.com/2dc7f7ae11c24c888813c3b36f14a0f5 The Latest: Albanian declares day of mourning for victims]</ref> Gjendja e urgjencës është vendosur për Durrësin dhe Tiranën. <ref>https://insajderi.com/rama-shpall-gjendjen-e-jashtezakonshme-ne-durres-dhe-tirane/</ref>
 
== Ndihma ndërkombëtare ==
* {{flag|Serbia}} - Serbia dërgoi një brigadë zjarrfikësve, si dhe ndihmën e parë. <ref>{{Cite news|url=https://www.telegraf.rs/english/3125980-vucic-sends-condolences-to-edi-rama-after-the-earthquake-special-team-from-serbia-headed-to-albania|title=Vucic sends condolences to Edi Rama after the earthquake: Special team from Serbia headed to Albania|date=26 November 2019|agency=telegraf.rs|language=English}}</ref>
* {{flag|Turqia}} - Turqia dërgoi një total prej 3000 batanije dhe 3000 pako ushqimore për viktimat e tërmetit. Turqia dërgoi gjithashtu një aeroplan Airbus A400M Atlas me 27 personel kërkimi dhe shpëtimi dhe tre automjete. <ref>{{Cite news|url=https://www.ntv.com.tr/turkiye/turkiyenin-yardim-ucagi-arnavutlukta,FK205cE5-UOYS-CzLGeO6A|title=Türkiye'nin yardım uçağı Arnavutluk'ta|date=26 November 2019|agency=ntv.com.tr|language=English}}</ref>
* {{flag|Izraeli}} - Më 27 nëntor mbërriti një ekip kërkim-shpëtimi për të ndihmuar në nxjerrjen e viktimave nga rrënojat. Më 3 dhjetor 2019 mbërriti një delegacion i dytë i përbërë nga specialistë të ushtrisë izraelite të cilët sollën pajisje teknologjike izraelite për të evidentuar dëmet në banesa si dhe sigurinë strukturore të ndërtesave të dëmtuara.<ref>{{Cite web|url=https://www.israel21c.org/israel-sends-expert-aid-to-albania-after-deadly-earthquake/|title=Israel sends expert aid to Albania after deadly earthquake|language=Anglisht}}</ref>
 
== Shiko gjithashtu ==