Ndryshimi mes inspektimeve të "Tërmeti në Shqipëri (2019)"

ska përmbledhje të redaktimeve
*{{Flag|Republika Çeke}} - Republika Çeke ofroi ndihmë pak pas orës 9 të mëngjesit duke dërguar një ekip kërkim shpëtimi urban prej 36 vetësh me specialistë të ndryshëm. Parlamenti çek u solidarizua me viktimat e tërmetit duke mbajtur një minutë heshtje.<ref>{{Cite web|url=https://www.hzscr.cz/|title=Úvodní strana - Hasičský záchranný sbor České republiky|language=çekisht}}</ref>
*{{flag|Rumania}}  - Dy aeroplanët A C-27 J Spartan, një helikopter, kamionë, si dhe një ekip RO-USAR me gjithsej 52 zjarrfikës të IGSU-së, dhe mjekë dhe infermierë të SMURD, plus 12 tonë materiale kërkim shpëtimi, përfshirë qen kërkimi dhe shpëtimi.<ref>{{Cite news|url=https://www.news.ro/social/echipa-de-cautare-salvare-a-igsu-trimisa-in-albania-in-urma-cutremurului-a-ajuns-acolo-si-se-va-deplasa-catre-o-localitate-situata-la-40-de-kilometri-de-capitala-1922400226512019112219182521|title=Echipa de căutare-salvare a IGSU trimisă în Albania în urma cutremurului a ajuns acolo şi se va deplasa către o localitate situată la 40 de kilometri de capitală|date=26 November 2019|agency=news.ro|language=Romanian}}</ref><ref>{{Cite news|url=https://stirileprotv.ro/stiri/international/cutremur-cu-magnitudinea-6-4-in-albania-este-cei-mai-puternic-seism-din-ultimii-20-de-ani.html|title=România trimite o echipă de salvare și avioane de evacuare medicală, în urma seismului|date=26 November 2019|agency=[[Pro TV]]|language=Romanian}}</ref> Patriarkana Ortodokse Rumune nisi një fushatë për mbledhjen e fondeve në 26 nëntor.<ref>{{Cite news|url=https://basilica.ro/patriarhia-romana-solidara-cu-poporul-albanez-afectat-de-cutremurul-din-26-noiembrie-2019/|title=Patriarhia Română solidară cu poporul albanez afectat de cutremurul din 26 noiembrie 2019|date=26 November 2019|agency=basilica.ro|language=Romanian}}</ref>
*{{flag|Serbia}} - Serbia dërgoi njëEkipin brigadëSpecial zjarrfikësvetë Kërkim Shpëtimit, si dhe ndihmën e parë. <ref>{{Cite news|url=https://www.telegraf.rs/english/3125980-vucic-sends-condolences-to-edi-rama-after-the-earthquake-special-team-from-serbia-headed-to-albania|title=Vucic sends condolences to Edi Rama after the earthquake: Special team from Serbia headed to Albania|date=26 November 2019|agency=telegraf.rs|language=English}}</ref>
*{{Flag|Shtetet e Bashkuara të Amerikës}} - Personel i Ushtrisë së SHBA nga Elementi Mbështetës civil-ushtarak nga Kosova mbërriti në Shqipëri.<ref>{{Cite web|url=https://www.nytimes.com/aponline/2019/11/26/world/europe/ap-eu-albania-earthquake-the-latest.html|title=The Latest: UN Sends Disaster Assessment Experts to Albania|language=anglisht}}</ref> SHBA dërgoi inxhinierë për të evidentuar dëmet në ndërtesat e dëmtuara.<ref name=":17">{{Cite web|url=https://al.usembassy.gov/u-s-government-support-for-earthquake-recovery-efforts/|title=U.S. Government Support for Earthquake Recovery Efforts|language=anglisht}}</ref> USAID i mundësoi Kryqit të Kuq Shqiptar një grant për ndihma të menjëhershme si pajime higjenike dhe batanije për të prekurit.<ref name=":17" /> Fëmijët e prekur nga tërmeti do të marrin shërbime mbështetjeje psikosociale nga UNICEF e cila funksionon me fondet e USAID.<ref name=":17" /> Fondacioni Soros dhuroi €500,000 nëpërmjet degës në Shqipëri.<ref>{{Cite web|url=http://top-channel.tv/2019/11/28/shqiptaret-solidarizohen-me-termetin-ja-sa-eshte-shuma-e-grumbulluar-deri-me-tani/|title=Shqiptarët solidarizohen me tërmetin, ja sa është shuma e grumbulluar deri më tani|language=shqip}}</ref>
*{{flag|Turqia}} - Turqia dërgoi një total prej 3000 batanije dhe 3000 pako ushqimore për viktimat e tërmetit. Turqia dërgoi gjithashtu një aeroplan Airbus A400M Atlas me 27 personel kërkimi dhe shpëtimi dhe tre automjete. <ref>{{Cite news|url=https://www.ntv.com.tr/turkiye/turkiyenin-yardim-ucagi-arnavutlukta,FK205cE5-UOYS-CzLGeO6A|title=Türkiye'nin yardım uçağı Arnavutluk'ta|date=26 November 2019|agency=ntv.com.tr|language=English}}</ref>
*{{flag|Turqia}} - Ditën pas tërmetit Turqia dërgoi ndihma dhe përdori degë lokale të agjencisë së saj të ndihmës TIKA në Shqipëri dhe Kosovë për të koordinuar shpërndarjen dhe dhënien e ndihmave.<ref>{{Cite web|url=https://www.gazetaere.com/tika-vazhdon-aksionin-ne-shqiperia-me-mijera-pako-ushqimore-dhe-batanije-per-viktimat-e-termetit/|title=TIKA vazhdon aksionin në Shqipëria, me mijëra pako ushqimore dhe batanije për viktimat e tërmetit|language=shqip}}</ref><ref>{{Cite web|url=https://gazetaimpakt.com/shqiperi-tika-ofron-ndihma-per-banoret-e-prekur-nga-termeti/|title=Shqipëri, TIKA ofron ndihma për banorët e prekur nga tërmeti|language=shqip}}</ref> Turqia dërgoi një avion Airbus Atlas me një personel prej 28 vetësh kërkim shpëtimi, tre mjete, plot pajime higjenike dhe çadra, dhe një total prej 500 batanijesh dhe 500 pako ushqimi.<ref>{{Cite web|url=https://www.ntv.com.tr/turkiye/turkiyenin-yardim-ucagi-arnavutlukta-arama-kurtarma-ekipleri-calismalara-basla,FK205cE5-UOYS-CzLGeO6A|title=Türkiye'nin yardım uçağı Arnavutluk'ta (Arama kurtarma ekipleri çalışmalara başladı)|language=turqisht}}</ref><ref name=":18">{{Cite web|url=https://www.aa.com.tr/en/europe/turkish-rescue-aid-teams-active-in-quake-hit-albania/1657533|title=Turkish rescue, aid teams active in quake-hit Albania|language=anglisht}}</ref> Turqia synon të japë 3,000 batanije dhe 3,000 pako me ushqim përgjatë disa ditëve.<ref>{{Cite web|url=https://www.aa.com.tr/en/europe/albania-gets-1st-aid-from-turkey-after-deadly-quake/1656404|title=Albania gets 1st aid from Turkey after deadly quake|language=anglisht}}</ref> Pesëmbëdhjetë vetë personel i ekipit të kërkim-shpëtimit vepruan në Durrës duke kërkuar për të mbijetuar nën rrënoja.<ref name=":18" /> Ekipe të tjera shpëtimi turke dhanë ndihmë mjekësore për të mbijetuarit e tërmetit.<ref name=":18" /> Ekipe humanitare të AFAD dhe Gjysmëhënës së Kuqe Turke ngritën çadra dhe asistuan në nevoja të tjera dhe probleme të lidhura me tërmetin.<ref name=":18" /> Gjysmëhëna e Kuqe Turke u përfshi në ndihmën ndaj qytezës së Vorës dhe fshatit Bubq.<ref>{{Cite web|url=https://tiranatoday.al/gjysmehena-e-kuqe-turke-ne-ndihme-te-te-prekurve-nga-termeti-ne-bubq-dhe-vore/|title=Gjysmëhëna e Kuqe Turke në ndihmë të të prekurve nga tërmeti në Bubq dhe Vorë|language=shqip}}</ref> Të martën, një furnizim me çadra mbërriti nga një avion turk për fshatarët të cilët duan të qëndrojnë pranë kafshëve dhe tokës së tyre gjatë dimrit.<ref name=":13" /> Në Kosovë, kontigjenti turk i KFOR mundësoi ushqime, rroba dhe ndihma të tjera për 500 persona të strehuar në kampin e Prizrenit.<ref>{{Cite web|url=https://www.gazetaere.com/kfor-it-turk-ne-ndihme-te-viktimave-te-termetit-47-vjecarja-nga-durresi-nuk-permbahet-nga-lotet/|title=KFOR-it Turk në ndihmë të viktimave të tërmetit, 47 vjeçarja nga Durrësi nuk përmbahet nga lotët|language=shqip}}</ref>
*{{Flag|Vatikani}} - Papa Françesku vendosi të dërgojë një ndihmë fillestare prej €100,000<ref>{{Cite web|url=http://press.vatican.va/content/salastampa/en/bollettino/pubblico/2019/11/28/191128c.html|title=Press Release of the Dicastery for Promoting Integral Human Development, 28.11.2019|language=anglisht}}</ref>
*{{Flag|Zvicra}} - Pesëmbëdhjetë specialistë të Njësisë së Ndihmës Humanitare zvicerane (SHA) u dërguan në Shqipëri për të mbështetur forcat shqiptare.<ref>{{Cite web|url=https://www.swissinfo.ch/eng/mounting-casualties_swiss-rescue-team-sent-to-albanian-earthquake-disaster/45396270|title=Swiss rescue team sent to Albanian earthquake disaster|language=anglisht}}</ref><ref name=":10" /> Zviceranët dërguan 130 dyshekë dhe 30 çadra për njerëzit në Durrës dhe 280 dyshekë dhe 70 çadra për rajonin e Kurbinit.<ref name=":19">{{Cite web|url=https://www.albaniandailynews.com/index.php?idm=37766&mod=2|title=Switzerland expands support to people affected by quake|language=shqip}}</ref> Zvicra dërgoi inxhinierë për të evidentuar sigurinë strukturore të ndërtesave të prekura nga tërmeti.<ref name=":19" />
*