Dallime mes rishikimeve të "Lulëtaria"

967 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
[[Skeda:Floriculture.jpg|djathtas|parapamje|250x250px| Një serrë me lule të ndryshme]]
[[Skeda:Tirana Lulishte.JPG|thumb|Një lulishte në [[Tiranë]]]]
'''Lulëtaria''' ose '''kultivimi i luleve''', është një disiplinë e [[Kopshtaria|kopshtarisë që]] merret me kultivimin e luleve dhe bimëve zbukuruese për kopshte dhe [[Lulishtja|lulishte]] si dhe për industrinë e luleve. Zhvillimi përmes mbarështimit të varieteteve të reja të luleve, është një profesion mjaft i gjërë. Lulëtaria përfshinë lulet e shtëpisë, lulet e kopshtit dhe lulet e buqetave.
'''Lulëtaria''' ose '''kultivimi i luleve''', është një disiplinë e [[Kopshtaria|kopshtarisë që]] merret me kultivimin e luleve dhe bimëve zbukuruese për kopshte dhe [[Lulishtja|lulishte]] si dhe për industrinë e luleve. Lulëtaria përfshinë lulet e shtëpisë, lulet e kopshtit dhe lulet e buqetave. Lulëtaria është e lidhur ngushtë me disa disiplina shkencore, të tilla si [[botanika]] dhe [[dendrologjia]] dekorative, ushqimi i qelizave bimore, mbarështimin e bimëve, fiziologjia e bimëve, projetimi i zonave të gjelbëra, planifikimi dhe rregullimi i materialit bimor. Zhvillimi përmes mbarështimit të varieteteve të reja të luleve, është një profesion mjaft i gjërë. [[Holanda]] konsiderohet se është njëri ndër vendet kryesore në fushën e prodhimit të luleve, e njohur sidomos për tulipanët e saj. Lulëtaria është gjithashtu pjesë e [[Botanika|botanikës së aplikuar]], e cila kryesisht merret me studimin, vetitë morfologjike dhe ekologjike të llojeeve të bimëve me lule, si dhe me prodhimin, kultivimin dhe zbatimin e tyre.
 
== Nëndegët ==
Lulëtaria si një degë bujqësore e cila merret me kultivimin e bimëve me lule zbukuruese mund të ndahet në dy nëndegë kryesore:<br>
1. Lulëtaria e fushave të hapura dhe <br>
2. Lulëtaria e fushave të mbyllura (sera).
 
== Shih edhe ==
* [[Lulja]]
* [[Lulishtja]]
* [[Botanika]]
* [[Kopshtaria]]
<br>
Anonymous user