Ndryshimi mes inspektimeve të "Tony Levin"

20 bytes added ,  9 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 25 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q216986 (translate me))
| webfaqja = [http://www.tonylevin.com www.tonylevin.com]
}}
'''Anthony Frederick "Tony" Levin''' (i lindur më [[6 qershor]] [[1946]] në [[Boston]], [[Massachusetts]]) është basisit [[Shtetet e Bahkuara|amerikan]], i njohur për bashkëpunimin e tij me [[progressive rock]] pionirët [[King Crimson]] dhe [[Peter Gabriel]]. Ai gjithashtu ka qenë anëtar i bendeve [[Bruford Levin Upper Extremities]], [[Liquid Tension Experiment]] dhe e drejton bendin e tij Tony Levin Band.
 
Session muzikant jashtëzakonsiht produktiv, Levin ka marrur pjesë në qindra albume, duke përfshirë ata të [[John Lennon]], [[Lou Reed]], [[Alice Cooper]], [[Pink Floyd]], [[Yes]], [[Seal]], [[Sarah McLachlan]], [[The Roches]], [[Todd Rundgren]], dhe [[Cher]]. Ai gjithashtu ka shkuar nëpër turneja me artistët [[Paul Simon]], [[Gary Burton]], [[James Taylor]], [[Herbie Mann]], [[Goro Noguchi]], [[Judy Collins]], [[Joe Yamanaka]], [[Carly Simon]], [[Peter Frampton]], [[Anderson Bruford Wakeman Howe]], [[Tim Finn]], [[Richie Sambora]], dhe [[Claudio Baglioni]].
78

edits