Dallime mes rishikimeve të "Anarkia"

46 bytes added ,  1 vit më parë
Refuzoi 4 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 31.22.53.200 dhe Trade) dhe riktheu rishikimin 1998219 nga Klein Muçi
(Refuzoi 4 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 31.22.53.200 dhe Trade) dhe riktheu rishikimin 1998219 nga Klein Muçi)
{{hulumtim vetjak|07.09.2014}}
'''Anarkia''' është një sistemi, ku ç'do lloj hirarkie nuk tolerohet por luftohet. Si rrjedhojë edhe shteti si një instrument i zotërimit mbi individët duhet te eliminohet.
{{pa referenca|07.09.2014}}
[[Skeda:Anarchy-symbol.svg|parapamje|Simboli i anarkisë]]
'''Anarkia''' është një sistemi, ku ç'do lloj hirarkie nuk tolerohet pordhe luftohet. Si rrjedhojë edhe shteti si një instrument i zotërimit mbi individët duhet te eliminohet.
[[Skeda:Anarchy- symbol neat.svgpng|parapamje|Simboli i anarkisë]]
 
Në disa vende të botës, të rinjët Sistemin Anarki e konsiderojnë si shkalla më e lartë e zhvillimit të sistemeve shtetrore. Sipas tyre në këtë sistem, shtetasit janë të vetëdishem dhe nuk kanë nevojë për ligje. Në Hanover të Gjermanisë në pranveren e çdo viti mbahen Ditët e Anarkis ku të rinjët mblidhen, për te shprehur rebelimin dhe protestën e tyre ndaj sistemit zotërues.
Figura të shquara dhë te njohura anarkiste janë si psh. [http://sq.wikipedia.org/wiki/Michail Bakunin Michail Bakunin], [[Peter Kropotkin]], Viktor Serge dhe nje nga anarkistet e sotem është Naom Chomsky.
 
Fuck Klein Muçi
 
== Referime dhe shënime ==