Dallime mes rishikimeve të "Rrethi"

228 bytes added ,  2 vjet më parë
v
Reverted edits by 46.99.1.60 (talk) to last version by Affffc: reverting vandalism
No edit summary
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (Reverted edits by 46.99.1.60 (talk) to last version by Affffc: reverting vandalism)
'''Rrethi''' është një vijë e lakuar e mbyllur ku çdo pikë e kësaj vije ka largesë të barabartë nga një pikë që quhet qendra e rrethit. Largesa ndërmjet një pike në rreth me qendrën e tij quhet rreze, ndërsa segmenti që bashkon dy pika të një rrethi dhe që kalon nëpër qendër quhet diametër. Korda është segmenti që bashkon dy pika çfarëdo të një rrethi; korda më e gjatë është diametri.Po ashtu rrethi ka dhe sekantën e saj.
 
=== PooooppiPerimetri ===
Perimetri i rrethit është sa i dyfishi i prodhimit të rrezes me pi-në (<math> \pi </math>) dhe gjendet me formulën e mëposhtme:
Pe
 
:<math>P = 2\pi r = \pi d\,</math>
 
ku <math> \pi </math> është një numër i pafundëm joperiodik, por merret me afërsi 3.14159
 
=== Sipërfaqja rrëthore ===
82

edits