Ndryshimi mes inspektimeve të "Simge Sağın"

2.658 bytes added ,  3 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(e re)
Etiketa: përpunim burimi 2017
 
v
Etiketa: përpunim burimi 2017
 
Simge vazhdoi karrierën e saj me publikimin e një versioni kopertin të këngës së Riff Cohen "Dans mon quartier" e cila u shndërrua në turqisht me emrin "Miş Miş" dhe u botua në qershor 2015. Kënga kryesoi Türkçe Top 20 për katër pesha, dhe bëri që Simge të njihet gjerësisht brenda vendit duke i mundësuar asaj të jepte 200 koncerte deri në fund të vitit. Sipas Telifmetre, single ishte kënga më e luajtur në radio dhe televizion në gjysmën e dytë të vitit. Beqarja u zgjodh si "Kënga më e mirë" në shumë ceremoni çmimesh, përfshirë këtu edhe Goldenmimet e Artë të Artë të organizuar nga Shoqata e Gazetarëve të Revistave, ndërsa vetë Simge u emërua "Solisti më i ri i Newcomer" në një numër ceremonish çmimesh, përfshirë 42-të çmimet e Artë të Fluturës. Doğan Music Company gjithashtu i dha "Miş Miş" një pllakë të artë si një nga "këngët më të dëgjuara të vitit 2015 në platformat dixhitale".
 
==== 2016 – prezantimi: “Yankı” dhe Ben Bazen ====
 
Pas publikimit të "Miş Miş", karriera e Simge vazhdoi me këngë të vetme për dy vjet. Në Janar 2016, ajo publikoi single-in e saj të dytë "Yankı", i cili arriti deri në numrin 2 në listat zyrtare dhe u vlerësua nga kritikët. Sipas Telifmetre, "Yankı" ishte kënga më e luajtur në radio dhe televizion nga janari deri në shtator 2016. Në Stmimet Stars of the Year, të organizuar nga Universiteti Teknik Yıldız, në singëll iu dha çmimi Kënga më e pëlqyer. Videoja muzikore për këngën u bë videoja e nëntë më e shikuar e Turqisë në YouTube në Turqi në vitin 2016. Në Janar 2016, ajo bëri edhe një paraqitje të ftuar në filmin Her Şey Aşktan . Në maj, ajo performoi në Vodafone Arena gjatë një ngjarje të organizuar për nder të kampionatit të Beşiktaşit në Süper Lig . Dy muaj më vonë ajo publikoi "Kamera", një version kopertinë i këngës Bollywood "Badtameez Dil" nga filmi Yeh Jawaani Hai Deewani (2013). Music video e krijuar për këngën është bazuar në temën e udhëtimit në kohë dhe kosto 200.000. Wasshtë nominuar si "Klipi më i mirë i videove" në 43-të çmimet e fluturave të arta dhe çmimet e 14-të të muzikës Radio Boğaziçi, e dyta nga të cilat fitoi. Edhe pse "Kamera" nuk fitoi asnjë çmim në 43-të çmimet e Artë të Fluturës, Simge vetë iu dha Starmimi Shining Star. Në të njëjtin vit, ajo luajti në një numër reklamash për Deichmann .
 
Në Janar 2017, ajo publikoi singlein "Prens & Prenses". Disa muaj më vonë, ajo foli për një person në intervistën e saj, duke e përmendur atë si "vajza ime", e cila rezultoi në një numër tabloidesh që raportonin për fëmijën e saj të fshehur. Pas thyerjes së lajmit, ajo u detyrua të lëshojë një deklaratë dhe tha se kur përdorte shprehjen "vajza", ajo në të vërtetë po i referohej vetes. Ajo ngriti një padi kundër Cem Aydınlı i cili kishte pohuar se Simge kishte një fëmijë të cilin fshihej nga publiku, por pranoi të tërhiqte ankesën e saj në këmbim të dhurimit të katër karrigeve me rrota elektrike nga Aydınlı në fondacionin Tohum Autism. Pas refuzimit të Aydınlı për të pranuar ofertën e saj, çështja kundër tij mbeti e hapur dhe në gusht 2019 u kërkua burgimi i tij deri në 4.5 vjet. Në fund të vitit, ajo publikoi këngën "Üzülmedin mi?" si beqarja kryesore nga albumi i saj i parë në studio. Kënga kryesoi tabelën Türkçe Top 20 brenda javës së parë të publikimit të saj dhe fitoi çmimin "Kënga më e mirë" në 15-të Radio Boğaziçi Music Awards.
1.070

edits