Ndryshimi mes inspektimeve të "Simge Sağın"

3.544 bytes added ,  3 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
Etiketa: përpunim burimi 2017
v
Etiketa: përpunim burimi 2017
 
Në Janar 2017, ajo publikoi singlein "Prens & Prenses". Disa muaj më vonë, ajo foli për një person në intervistën e saj, duke e përmendur atë si "vajza ime", e cila rezultoi në një numër tabloidesh që raportonin për fëmijën e saj të fshehur. Pas thyerjes së lajmit, ajo u detyrua të lëshojë një deklaratë dhe tha se kur përdorte shprehjen "vajza", ajo në të vërtetë po i referohej vetes. Ajo ngriti një padi kundër Cem Aydınlı i cili kishte pohuar se Simge kishte një fëmijë të cilin fshihej nga publiku, por pranoi të tërhiqte ankesën e saj në këmbim të dhurimit të katër karrigeve me rrota elektrike nga Aydınlı në fondacionin Tohum Autism. Pas refuzimit të Aydınlı për të pranuar ofertën e saj, çështja kundër tij mbeti e hapur dhe në gusht 2019 u kërkua burgimi i tij deri në 4.5 vjet. Në fund të vitit, ajo publikoi këngën "Üzülmedin mi?" si beqarja kryesore nga albumi i saj i parë në studio. Kënga kryesoi tabelën Türkçe Top 20 brenda javës së parë të publikimit të saj dhe fitoi çmimin "Kënga më e mirë" në 15-të Radio Boğaziçi Music Awards.
 
Në qershor 2018, u publikua albumi i saj i parë në studio Ben Bazen . Kënga "Üzülmedin mi?" nga albumi ishte publikuar si një teke promovuese në Dhjetor 2017, dhe videoklipi i saj muzikor ishte bërë si vazhdim i fundit i tregimit të treguar në videot muzikore për "Prens & Prenses" dhe "Yankı". Gjatë procesit të përgatitjes së albumit, i cili zgjati për një periudhë katër vjeçare, Simge punoi me emra si Alper Narman, Ersay Üner, Onurr, dhe Sezen Aksu. Kritikët e muzikës vlerësuan larminë muzikore në album dhe theksuan se ky sukses u shfaq për shkak të një pune të suksesshme në ekip. Kënga që i jep albumin emrin e saj, arriti kulmin në numrin tre në Turqi, dhe një video muzikore u publikua për të tre ditë pas publikimit të albumit. Një video tjetër muzikore u publikua më vonë për këngën "Öpücem", e cila përfundimisht u rendit e para në tabelën zyrtare të muzikës në Turqi. Sipas Telifmetre, Simge ishte artistja e dytë femër me numrin më të madh të prurjeve në radio dhe televizion në vitin 2018. Në të njëjtin vit, ajo mori një nominim për awardmimin më të mirë të Artistit Pop Muzikor Femra në Goldenmimet e Artë të Butterfly. Katërt Video Ben Bazen ' muzikë, "Askin Olayım" (Onurr), u lirua në shkurt 2019, e ndjekur nga video muzikë për "Yalnız Basina" në tetor 2019. Në vitin 2019, Simge ishte në mesin e artistëve që u shfaqën në albumin 130 Bpm Kreşendo të Ozan Doğulu dhe interpretuan këngën "Ne Zamandır", shkruar dhe kompozuar nga Ersay ayner. Një video muzikore për këtë këngë u publikua më vonë në shkurt 2019. Mayk Şişman nga Milliyet besonte se kënga kishte "shijen e këngëve të Gülşen. Dolorous, cool, por edhe moderne ". Në gusht të vitit 2019, beqarja e vetme e Simge "Si Bayrakları" u publikua nga Doğan Music Company. Kënga, e cila u shkrua nga Onurr dhe u kompozua nga Onnur dhe vetë Simge, u publikua së bashku me një video muzikore të drejtuar nga Seçkin Süngüç. Në Tetor 2019 u publikua një video tjetër muzikore nga Ben Bazen . Videoja, e bërë për këngën "Yalnız Başına", është regjistruar në New York City. Katër videot e fundit muzikorë të albumit "Pes Etme", "Ram Ta Tam", "İster İnan İster İnanma" dhe "Gülümseyişinle Uyandım" u publikuan së bashku në 25 shkurt 2020. Të gjithë paraqitën ngjyra monokromatike në sfond dhe u drejtuan nga Seçkin Süngüç.
 
=== Mjeshtëria ===
 
Simge është një soprano . Në një intervistë në vitin 2011, ajo diskutoi stilin e saj muzikor, duke thënë se ajo u përpoq të përdorte "një grimë të muzikës turke të përzier me elemente moderne në këngët e saj. Kështu që këngët janë edhe perëndimore dhe lindore ”. Ajo e emëroi Sezen Aksu si burimin e saj të frymëzimit. Mayk Şişman nga Milliyet gjithashtu komentoi stilin muzikor të artistit, duke thënë: "Pëlqimet e Simge që preferojnë stilin perëndimor, por që përdorin edhe elementet lindore në muzikën e tyre, automatikisht dashurohen dhe përqafohen, dhe arrijnë të kapin vëmendjen e të gjithëve".
 
=== Discografia ===
 
==== Albume në studio ====
 
==== Lista e albumeve dhe shifrat e shitjeve ====
 
==== Si artist ====
2017: "Adem Olan Anlar" (me What Da Funk, nga albumi WDF1 )
 
2018: "Zaten Aşığım" (nga albumi Yıldız Tilbe 'nin Yıldızlı Şarkıları )
2019: "Ne Zamandır" (me Ozan Doğulu, nga albumi 130 BPM Kreşendo )
2020: "Bi Gideni Mi Var" (me Sinan Akçıl, nga albumi Piyanist )
1.070

edits