Ndryshimi mes inspektimeve të "Elvis Naçi"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
 
[[Hoxhë]] '''Elvis Naçi''' (i lindur më 7 prill 1977 në [[Tirana|Tiranë]]) është një [[Teologjia|teolog]] dhe [[Imami|Imamimam]] [[Shqiptarët|Shqiptar]]. Ai është kreu i [[Komuniteti Mysliman i Shqipërisë|Bashkësisë Islame të Shqipërisë]], që vepron në [[Xhamia e Tabakëve|Xhaminë e Tabakëve]] në [[Tirana|Tiranë]] dhe themelues dhe president i Fondacionit Kulturor Jo-fitimprurës ''Firdeus''.<ref>[https://elvisnaci.al Hyrja – Elvis Naçi]. Qasja më 19 mars 2018 (shqip, përshkrimi i shkurtër ibiografik në faqen zyrtare (në fund)).</ref><ref>[https://www.firdeus.al Hyrja - Fondacioni Firdeus] Fondacioni Frideus është një fondacion bamirës-kulturor me qëndër në Tiranë. Ky Fondacion drejtohet nga teologu dhe hoxha i mirënjohur Elvis Naci. Ky fondacion promovon mirësinë dhe gjendet pranë njerëzve në nevojë. Duke u mbështetur në parimin hyjnor: Mëshironi ata që janë në tokë t’iu mëshirojë Ai që është në qiell.</ref>
 
Naçi vepron në mënyrë aktive në një faqe [[Facebook|Facebooku]] me mbi 834,202 abonentë-ndjekës (24 Mars 2020) dhe rregullisht vendos videot e [[Hytbe|hytbeshytbe]]s në kanalin e tij në [[YouTube]], i cili ka më shumë se 215,552 abonentë (24 Mars 2020). Për shkak të popullaritetit të tij të madh në mesin e [[Islami në Shqipëri|myslimanëve të Shqipërisë]], por edhe me [[shqiptarët]] e tjerë [[Myslimani|myslimanë]], ai u bë i njohur në nivel kombëtar dhe u ftua rregullisht në emisionet shqiptare. (Talkshow)<ref>[http://www.panorama.com.al/elvis-naci-rrefen-prapaskenat-e-top-show-me-genjyen-donin-sherr555/ Elvis Naçi rrëfen prapaskenat e “Top Show”: Më gënjyen, donin sherr.] Panorama, më 21 shtator 2016, (shqip, koment nga Elvis Naçi në paraqitjen e tij në shfaqjen Top Show). Marrë 19 mars 2018</ref><ref>{{Cite web |url=http://www.kohajone.com/2017/10/02/elvis-naci-hap-debat-te-ri-femra-duhet-te-zbukurohet-dhe-ne-shtepi/ |title=Kopje e arkivuar |accessdate=19 mars 2018 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20171129100952/http://www.kohajone.com/2017/10/02/elvis-naci-hap-debat-te-ri-femra-duhet-te-zbukurohet-dhe-ne-shtepi/ |archivedate=29 nëntor 2017 |url-status=dead }} [[Koha Jonë]], 2 tetor 2017, Marrë më 19 mars 2017 (koment nga Elvis Naçi në paraqitjen e tij në programin [[Top Channel|Pasdite në [[Top Channel]]).</ref><ref>[http://opinion.al/elvis-naci-blendi-fevziut-se-i-shikon-ketu-ne-opinion-te-mbajtura-ti/ Elvis Naçi- [[Blendi FevziutFevziu]]t: Se i shikon këtu në “Opinion” të mbajtura ti … Opinion.al],3 tetor 2017, qasur më 19 mars 2017 (përmbledhje e shkurtër nga Opinion.al për transmetimin e 3 tetorit 2017). </ref>
Në shumicën e revistave shqiptare në vitin 2019, Naçi është shpallur njeriu i vitit. <ref>[https://www.botasot.info/shqiperia/1210399/ke-shpallen-njeriun-e-vitit-portalet-ne-shqiperi/ Cili është shpallur njeriu i vitit në portalet Shqiptare]</ref>
 
Në shumicën e revistave shqiptare në vitin 2019, Naçi është shpallur njeriu i vitit. <ref>[https://www.botasot.info/shqiperia/1210399/ke-shpallen-njeriun-e-vitit-portalet-ne-shqiperi/ Cili është shpallur njeriu i vitit në portalet Shqiptare]</ref>
Elvis Naçi është gjithashtu një nga kritikët më të ashpër të një [[Islamizmi|islamizmi]] [[Fondamentalizmi islam|radikal]] në Shqipëri. Ai akuzoi shtetin shqiptar që ka bërë shumë pak për imamët radikal. Në [[Xhamia|xhaminë]] e tij, është i angazhuar një shërbim sigurie, raporton policia lokale e vizitorëve të xhamisë së ndritur.<ref>[http://shqiptarja.com/m/home/imami-na-i-roje-private-kund-r-ekstremist-ve-n--xhamin--time-330028.html Imami Naçi: Roje private kundër ekstremistëve në xhaminë time.] Shqiptarja.com, 2 Dhjetor, 2015, qasur më 19 mars 2018</ref>
 
Gjithëashtu emisioni i njohur 'Shqiptarët per Shqiptarët' është një emision ku Elvis Naçi dhe [[Sidrit Bejleri|Sidrit Bejler]]<nowiki/>i bashkë me ndihmën e shqiptarëve nga e gjithë bota ndihmojnë njerëz ne nevoj duke u dhuruar shtëpi e ndihma te tjera financiare. Elvis Naçi është gjithashtu një nga kritikët më të ashpër të një [[islamizmi]] [[Fondamentalizmi islam|radikal]] në Shqipëri. Ai akuzoi shtetin shqiptar që ka bërë shumë pak për imamllarë radikal. Në [[Xhamia|xhaminë]] e tij, është i angazhuar një shërbim sigurie, raporton policia lokale e vizitorëve të xhamisë së ndritur.<ref>[http://shqiptarja.com/m/home/imami-na-i-roje-private-kund-r-ekstremist-ve-n--xhamin--time-330028.html Imami Naçi: Roje private kundër ekstremistëve në xhaminë time.] Shqiptarja.com, 2 Dhjetor, 2015, qasur më 19 mars 2018</ref>
 
== Linqe të jashtme ==
* [https://www.firdeus.al Faqja zyrtare e Fondacionit ''Firdeus'']
 
==Burimet Burime ==
<references />