Ndryshimi mes inspektimeve të "KF Tirana"

1.549 bytes added ,  5 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
 
Klubi ruajti pjesën më të madhe të lojtarëve para fillimit të sezonit të ri tek liga inferiore.<ref>{{cite web|url=http://www.panorama.com.al/sport/senatoret-nisin-fushate-te-tirana-po-bindin-lojtaret-qe-te-qendrojne/|title="Senatorët" nisin fushatë te Tirana, po bindin lojtarët që të qëndrojnë|publisher=Panorama Sport|language=sq|date=2 qershor 2017|accessdate=16 qershor 2017}}</ref> Josa u largua nga pankina dhe u zëvëndësua nga [[Zé Maria]], ish lojtar i [[Kombëtarja braziliane e futbollit|Brazilit]].<ref>{{cite web|url=http://www.goal.com/en-ke/news/ex-gor-mahia-coach-ze-maria-appointed-in-albania/o40x3bqmdrol1wgfuwbrrikf3|title=EX-GOR MAHIA COACH ZE MARIA APPOINTED IN ALBANIA|trans-title=Ish trajneri i Gor Mahias Ze Marias punësohet në Shqipëri|publisher=Goal.com|language=en|author=Dennis Mabuka|date=16 qershor 2017|accessdate=26 nëntor 2017}}</ref> Rikthimi në Evropë u karakterizua nga një eliminim i shpejtë nga [[Izraeli|izraelitët]] e [[Maccabi Tel Aviv F.C.|Maccabi Tel Aviv]].<ref>{{cite web|url=http://www.uefa.com/uefaeuropaleague/season=2018/matches/round=2000886/match=2021763/index.html#/|title=Tirana 0-3 M. Tel-Aviv|publisher=UEFA.com|language=sq|date=6 korrik 2017|accessdate=26 nëntor 2017}}</ref> Në shtator 2017, klubi fitoi një tjetër trofe, [[Superkupa e Shqipërisë 2017|Superkupën]], duke mposhtur Kukësin në finale çka solli triumfin e 11të rekord në këtë kompeticion.<ref name="Superkupa e Shqipërisë">{{cite news|url=http://sportekspres.com/finalja-e-superkupes-tirana-godet-ne-fund/|title=Finalja e Superkupës, Tirana godet në fund|trans-title=Supercup final, Tirana strikes at the end|publisher=Sport Ekspres|language=sq|date=6 shtator 2017|accessdate=18 nëntor 2017}}</ref> Tirana u bë klubi i parë nga Kategoria e Parë që fiton këtë trofe.<ref name="Superkupa e Shqipërisë"/> Tirana dominoi kampionatin e Kategorisë së Parë, duke fituar me rezultate dërrmuese në ndeshjet brënda dhe jashtë.<ref>{{cite web|url=http://sportekspres.com/tirana-show-shkumbini-turperohet-ne-peqin/|title=Tirana "show", Shkumbini turpërohet në Peqin|publisher=Sport Ekspres|language=sq|date=14 tetor 2017|accessdate=28 qershor 2018}}</ref><ref>{{cite web|url=http://telesport.al/kategoria-e-pare-tirana-shkermoq-pogradecin-vulos-kreun-e-renditjes-ne-grupin-b/|title=Kategoria e Parë, Tirana shkërmoq Pogradecin, vulos kreun e renditjes në Grupin B|publisher=Telesport.al|language=sq|author=Julian Hoxhaj|date=17 dhjetor 2017|accessdate=28 qershor 2018}}</ref> Ata arritën objektivin e rikthimit në elitë tre ndeshje para mbylljes së kampionatit.<ref>{{cite web|url=http://gazeta-shqip.com/lajme/2018/04/14/futbolli-ne-feste-tirana-rikthehet-ne-superiore/|title=Futbolli në festë, Tirana rikthehet në Superiore|publisher=Gazeta Shqip|language=sq|date=14 prill 2018|accessdate=23 gusht 2018}}</ref> Tirana fitoi gjithashtu edhe titullin e parë të Kategorisë së Parë më 16 maj duke fituar me lehtësi 2–0 ndaj fituesve të Grupit A [[KS Kastrioti|Kastrioti]] në Elbasan Arena.<ref name="Titulli i Kategorisë së Parë">{{cite web|url=http://www.panorama.com.al/sport/video-dopieta-e-greces-tirana-mposht-kastriotin-dhe-shpallet-kampione-e-kategorise-se-pare/|title=VIDEO/ Dopieta e Grecës, Tirana mposht Kastriotin dhe shpallet kampione e Kategorisë së Parë|publisher=Panorama Sport|language=sq|date=16 maj 2018|accessdate=23 gusht 2018}}</ref>
 
Tirana më në fund iu rikthye titullit kampion vetëm dy sezone pas rikthimit nga liga inferiore, një sukses ky mjaft i madh sidomos kur erdhi pas 11 vjetësh mungesë dhe në vigjiljen e 100-vjetorit jubilar të klubit. Që në fillim klubi afroi shumë lojtarë me eksperiencë, të ndërthurur me lojtarë cilësorë të ardhur nga Akademia. Meritë kryesore e trajnerit Ardian Mema dhe drejtorit Arbi Laçi.
Impakti nuk ishte i menjëhershëm gjithsesi dhe trajneri Mema pagoi mungesën e rezultateve duke u shkarkuar. Emërimi i Julian Ahmataj nuk ndryshoi asgjë dhe u desh ardhja e ish-trajnerit të portierëve Emmanuel Egbo që Tirana të fillojë të marrë rezultate, qoftë sepse tashmë ekipi kishte marrë formën e duhur, por edhe sepse Egbo pati meritën që i vendosi lojtarët në pozicionet natyrale duke i marrë më të mirën të gjithëve. Tirana nisi të fitonte ndeshje pas ndeshje duke krijuar një distancë komode në renditje, por dy ishin momentet kyçe të sezonit; fitorja në derbi në minutën e fundit ndaj rivalëve të urryer [[FK Partizani]] (Tirana nuk fitonte në derbi që në 2013) dhe përmbysja ndaj [[FK Kukësi]], ndjekësve direkt, ku fitorja erdhi brenda 4 minutash. Titulli u arrit 2 ndeshje para mbylljes së kampionatit.
Me krijimin e dy ekipeve cilësore, Tirana bëri shumë mirë edhe në Kupë ku shkoi deri në finale. Të cilën e humbi 0-2 ndaj një [[KF Teuta|kundërshtari]] cinik dhe të uritur. Tirana u duk e velur nga festa e titullit dhe pse dopjo trofeu i mungonte që në 1999.
 
 
== Arena Ndërkombëtare ==