Dallime mes rishikimeve të "Gadishulli Iberik"

== Gjeografia ==
 
Edhe pse i rrethuar nga uaktit e ndikimit, bëhet gërshetimi kulturave të dy kontinenteve. Gadishullin Iberik përmban tre shtete: [[Spanja|Spanjën]], [[Portugalia|Portugalinë]] dhe [[Andorra|Andorrën]] si dhe Territorin e Kurorës Britanike [[Gjibraltari|Gjibraltar]]<nowiki/>in.
 
== Klima E gadishullit Iberik ==
Anonymous user