Dallime mes rishikimeve të "Dita e Nënës"

11 bytes added ,  6 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Rregullime automatike të gabimeve me referimet)
v
 
[[Skeda:Rhododendron 'Mother's Day'.jpg|parapamje]]
'''Dita e Nënës''' është një festë për të nderuar [[Ëma|nënën]] dhe [[Ëma|amësinë]], lidhjet e nënës dhe ndikimin e nënave në shoqëri. Ajo festohet në ditë të ndryshme në shumë pjesë të botës, më së shpeshti në muajin [[Marsi (muaj)|mars]] ose [[Maji|maj]].
== Përmbledhje ==
Dita e Nënës përfshin nënat biologjike, njerkat, të afërmet, vjehrrat, dadot apo edhe ndonjë mike. Ajo plotëson festime të ngjashme për të nderuar anëtarët e familjes, të tilla si [[Dita e baballarëve|Dita e Babait]], [[Dita e Vëllezërve]] dhe [[Dita e Gjyshërve]].
Në vendet e dikurshme të Bllokut Lindor siç ishte edhe [[RSFJ]], Dita e Nënës nuk u festua por në vend të saj festohej [[Dita Ndërkombëtare e Grave]]. Në vende të tilla Dita e Nënës u hodh poshtë si një "krijim reaksionar i botës perëndimore".
 
Ndërsa festa e nënës me origjinë nga Shtetet e Bashkuara është miratuar edhe në vende të tjera, festimet ekzistuese, të mbajtura në data të ndryshme, në nderim të amësisë janë përshkruar si "Dita e Nënës", siç është Nëna e Diel në Mbretërinë e Bashkuar <ref name="bbc">{{Citim|title=Mothering Sunday}}</ref> ose, p.sh. në Greqi, [[Kisha ortodokse lindore]] feston paraqitjen e [[Jezusi|Jezu]] Krishtit[[Krishti]]t në tempull (më 2 shkurt të Kalendarit Julian). Në Greqi festohet Dita e Nënës me karakter laik e po ashtu edhe ajo me karakter fetar.<ref>{{Cite book|url=https://books.google.ca/books?id=AT57AAAAQBAJ&pg=PA357|last=Ebaugh|first=Helen Rose|last2=Chafetz|first2=Janet Saltzman|title=Religion & the New Immigrants: Continuities & Adaptations in Immigrant Congregations|page=357|publisher=AltaMira Press|isbn=0742503909|year=2000|accessdate=2019-07-09}}</ref> E Diela e Nënës shpesh quhet "Dita e Nënës" edhe pse janë dy festa të ndryshme.
 
Në disa vende, data e miratuar është e rëndësishme për fenë shumicë, siç është Dita e [[Mëria|Virgjëreshës Mari]] në vendet katolike. Vendet e tjera zgjodhën një datë me domethënie historike. Për shembull, Dita e Nënës në Bolivi është një datë fikse, duke kujtuar një betejë në të cilën gratë kishin marrë pjesë për të mbrojtur fëmijët e tyre. <ref name="bolivia">Sources for Bolivia:
 
== Shih edhe ==
 
* [[Nëna]]
* [[Dita e baballarëve|Dita e babait]]
== Referimet ==
{{Reflist}}
 
 
[[Kategoria:Articles containing Japanese-language text]]
225

edits