Dallime mes rishikimeve të "Mehmet pashë Deralla"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Rregullime automatike të gabimeve me referimet)
vNo edit summary
U kthye në vendlindje nga [[Bagdadi]] më 1908,<ref name=":0" /> ishte ndër prijësit e [[Kryengritja e vitit 1910|kryengritjes së 1910]]<ref>{{Cite book|url=http://psi203.cankaya.edu.tr/uploads/files/Kansu,%20Coup%20of%201912.pdf|title=Politics in Post-revolutionary Turkey, 1908-1913|last=Kansu|first=Aykut|publisher=Brill|year=2000|isbn=9789004115873|location=|pages=381}}</ref> dhe të [[Kryengritja e vitit 1912|asaj të 1912]],<ref name=":2" /> u caktua [[mytesarif]] i Prizrenit.<ref name="Gawrych">{{citation|url=https://books.google.com/books?id=wPOtzk-unJgC&pg=PA196|author=George Gawrych|title=The Crescent and the Eagle: Ottoman Rule, Islam and the Albanians, 1874-1913|publisher=I. B. Tauris|isbn=978-1845112875|page=196|date=December 26, 2006}}</ref> Nga 8 deri më 11 të vjeshtës së tretë bujti te [[Hasan bej Biçaku|Hasan bej Biçakçiu]] në [[Elbasani|Elbasan]] së bashku me [[Isa Boletini|Isa Boletinin]] dhe [[Ajdin Draga|Ajdin bej Dragën]], u nisën të nesërmen me [[Mid'hat bej Frashëri|Mid'hat bej Frashërin]] pasi pritën përfaqësuesit e [[Dibra|Dibrës]] me [[Myfti Vehbi Dibra|Myfti Vehbiun]].<ref name=":4">{{Cite book|title=Dokumente historike 1912-1918|last=Nosi|first=Lef|authorlink=Lef Nosi|publisher=ASH, Instituti i Historisë|year=2007|isbn=978-99956-10-04-3|location=Tiranë|pages=60, 73, 79-80}}</ref> Pas arritjes në Vlorë, më 4 dhjetor 1914 u krijua Ministria e Luftës dhe Mehmet Pasha u caktua për ta drejtuar.<ref>{{Cite journal|last=Çoku|first=Leonard|date=shtator 2013|title=Reformimi i Ushtrisë Shqiptare deri në anëtarësimin e saj në NATO|url=http://mbrojtja.gov.al/images/revistaushtarake/pdf/revista_ushtarake_shtator_2013.pdf|journal=Revista Ushtarake|volume=3|pages=208|via=}}</ref>
 
Mehmet pashë Deralla u largua drejt [[Esad pashë Toptani|Esad pashë Toptanit]] dhe ''Pleqësisë së Shqipërisë së Mesme.'' Më tej, me ardhjen e [[Princ Vidi|Princ Vidit]] ishte në grupin e përbërë nga [[Aziz pashë Vrioni|Azis pashë Vrioni]], [[Fejzi bej Alizoti]] dhe [[Mehdi bej Frashëri]] që hipën në motobarkë dhe shkuan drejt jahtit, ku i uruan Princit mirëseardhjen.''<ref name=":Ikonomi">{{Cite book|title=Esat pashë Toptani: njeriu, lufta, pushteti|last=Ikonomi|first=Ilir|publisher=Uet press|year=2016|isbn=978-9928-190-91-8|location=Tiranë|pages=248, 286}}</ref>'' Gjatë [[Kryengritja e Shqipërisë së Mesme (1914-1915)|kryengritjes së Shqipërisë të Mesme]] u përpoq të bisedonte me kryengritësit<ref name=":2">{{Cite book|url=https://books.google.al/books?id=LqXn2WqOzgwC&pg=PA78&dq=mehmet+dralla&hl=en&sa=X&ved=0ahUKEwjhoLPU9pzfAhXPZFAKHfgzBlQQ6AEILjAB#v=onepage&q=mehmet%20dralla&f=false|title=The Six Month Kingdom: Albania 1914|last=Heaton-Armstrong|first=Duncan|publisher=I.B.Tauris|year=2005|isbn=9781850437611|location=|pages=78, 178}}</ref> së bashku me [[Ibrahim Temo|Ibrahim Temon]].<ref>{{Cite book|title=Kryengritja fshatare e Shqipërisë së Mesme 1914-1915|last=Shpuza|first=Gazmend|publisher=Akademia e Shkencave e RPS të Shqipërisë, Instituti i Historisë|year=1986|isbn=|location=Tiranë|pages=165}}</ref>
 
Më 3 mars 1916 ftohet nga [[Mbreti Zogu I|Ahmet Muhtar Zogolli]] në kongresin që donte të mbante në Elbasan.<ref>{{Harvnb|Nosi|2007|page=250}}.</ref>
== Referimet ==
{{reflist|2}}
 
[[Kategoria:Lindje 1843]]
[[Kategoria:Vdekje 1918]]
225

edits