Dallime mes rishikimeve të "Benjamin Franklin"

ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
Etiketat: Reverted Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[File:Franklin - ita, 1825 - 766672 R.jpeg|thumb|Franklin, 1825. Franklin-portret nga Joseph Duplessis-Siffred (piktura në vaj, rreth 1785). Imazhi është përdorur në 1995 si një mostër për përfaqësimin e Franklin në kartëmonedhën e rikrijuar të dollarit amerikan 100.]]
 
'''BenjaminBenbjamin Franklin''' ( 17 janar 1706në Boston, , Massachusetts [1], † 17 prill 1790 në Filadelfia<ref>[[:en:Philadelphia|https://en.wikipedia.org/wiki/Philadelphia]]</ref> , Pensilvani ) ishte një botues amerikan<ref>[[:en:Founding Fathers of the United States|https://en.wikipedia.org/wiki/Founding_Fathers_of_the_United_States]]</ref>, burrë shteti, shkrimtar, shkencëtar, sajues , filozof politike<ref>[[:en:List of political philosophers|https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_political_philosophers]]</ref> dhe Freemason. Ai konsiderohet gjithashtu si një nga etërit themelues të Shteteve të Bashkuara<ref>[[:en:United States|https://en.wikipedia.org/wiki/United_States]]</ref>.
Ai ishte themeluesi i Selbsterziehungsclubs fraksion , në të cilin është vendosur filozofia e origjinës së shoqërisë amerikane. Diderot dhe D'Alembert i janë referuar Franklin-it si mishërim i urtësisë praktike. Ai është konsideruar si shpikësi i rrufepritësit<ref>[[:en:Lightning rod|https://en.wikipedia.org/wiki/Lightning_rod]]</ref> , bifocals<ref>[[:en:Bifocals|https://en.wikipedia.org/wiki/Bifocals]]</ref> , soba Franklin<ref>[[:en:Franklin stove|https://en.wikipedia.org/wiki/Franklin_stove]]</ref> dhe syzet me dy xhama. Në nder të tij, është emëruar njësia e ngarkesës elektrike me " Franklin "( numri i njësisë ). Ai, gjithashtu, hulumtoi gjatë në Rrymat e Gjirit dhe temperaturat e kripërat e Atlantikut të Veriut, në mes të Anglisë dhe Amerikës së Veriut.
Përmbajtje [Fsheh]
Anonymous user