Ndryshimi mes inspektimeve të "Kasabaja"

11 bytes added ,  1 muaj më parë
v
Changed redirect target from Qyteza to Qyteza#Përdorimi
(i japim nenparagraf historik aty)
Etiketa: Ridrejtim i ri
v (Changed redirect target from Qyteza to Qyteza#Përdorimi)
Etiketa: Caku i ridrejtimit i ndryshuar
 
#RIDREJTO [[Qyteza#Përdorimi]]
'''Kasabája''' në [[Gjuha standarde|gjuhën standarde]] dhe [[Toskërishtja|toskërisht]], '''kasabë-a''' në [[Kosova|Kosovë]] dhe në [[Shkodra|Shkodër]], shënjonte në kohën e [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]] një qytet të vogël, qytezë, si [[Kruja]], [[Fieri]], [[Gjakova]] dhe [[Tirana]] e asaj kohe.<ref>{{Cite book|title=Fjalori i Orientalizmave në Gjuhën Shqipe|last=Dizdari|first=Tahir|publisher=AIITC|year=2004|isbn=|location=Tiranë|pages=515|authorlink=Tahir Dizdari|language=sq|chapter=Kasabá-ja}}</ref>
 
335

edits