Dallime mes rishikimeve të "Beteja e Otonetës"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Krijuar nga përkthimi i faqes "Battle of Otonetë")
v
Etiketa: përpunim burimi 2017
 
{{Infobox military conflict
 
|conflict={{PAGENAME}}
|image=
|caption=
|partof=[[Luftërat shqiptaro-osmane]]
|date=27 shtator, 1446
|place= Otonetë, [[Dibra]] e sipërme, [[Shqipëria|Shqipëri]]
|result=Fitojnë shqiptarët
|combatant1=[[Skeda:Coa Kastrioti Family.svg|40px]] [[Besëlidhja e Lezhës|Lidhja e Lezhës]]
|combatant2=[[Skeda:Flag of the Ottoman Sultanate (1299-1453).svg|40px]] [[Perandoria Osmane]]
|commander1=[[Gjergj Kastrioti (Skënderbeu)|Skanderbeg]]
|commander2=Mustafa Pasha
|strength1=5,000
|strength2=15,000 kalorësia gjatë fushatës; numër i panjohur gjatë betejës
|casualties1=të panjohura të dhënat
|casualties2=5,000 vdekur ose të plagosur, të burgosur 300
}}
{{Ottoman-Albanian Wars}} 
 
'''Beteja e Otonetës''' ndodhi më 27 shtator 1446, në [[Qarku i Dibrës|Dibrën e Sipërme]] në [[Shqipëria|Shqipëri]]. Komandanti [[Perandoria Osmane|Osman]], Mustafa Pasha, u dërgua në Shqipëri, por shpejt u gjet dhe u mund nga [[Skënderbeu]].