Dallime mes rishikimeve të "Justin Martiri"

413 bytes added ,  2 vjet më parë
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
vNo edit summary
 
== Vepra ==
Justini shkruan dy Apologji, të cilat janë mjaft të njohura. Njëra është ajo që ia drejton Antoninit dhe tjetra Dialogu me Trifonin.<ref>{{Cite book|last=Bobichon|first=Philippe|url=https://www.academia.edu/7280008/JUSTIN_MARTYR_Dialogue_avec_Tryphon_Dialogue_with_Trypho_%C3%A9dition_critique_VOLUME_I_Introduction_Texte_grec_Traduction_Coll_Paradosis_%C3%A9ditions_universitaires_de_Fribourg_Suisse_no_47_1_2003_563_pages|title=Dialogu me Trifonin /Dialogue avec Tryphon, édition critique|publisher=Editions universitaires de Fribourg}}</ref> Këto dy vepra e reflektojnë organizimin e Kishës në atë kohë.
 
Apologjia e parë ishte shkruar rreth vitit 155 dhe ishte e përbërë prej dy pjesëve. Në pjesën e parë Justini kundershtonte paganet për akuzat që ata ua bënin të krishterëve (kapitulli 1-12). Paganet thonin se të krishterët janë ateistë, sepse nuk i nderojnë zotat e tyre, ndersa Justini ju përgjigjet: “Të krishterët vërtetë nuk i nderojnë zotat që janë fantazmë e njerzëve, por kjo nuk do të thotë se janë ateistë, sepse ata e nderojnë Zotin e vërtetë.”
Anonymous user