Dallime mes rishikimeve të "Xhamia Ebu Bekër"

19 bytes removed ,  5 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
 
[[Skeda:Xhamia Ebubeker - Shkodër F.jpg|parapamje|Xhamia Ebu Bekër (Shkoder)]]
[[Skeda:Albanerdeputation vor dem Festungskommando, Skutari. (BildID 15572832).jpg|parapamje|Xhamia e vjetër e Fushë Çelës (1917)]]
'''Xhamia e re e Fushë Çelës''',<ref>{{Cite web|last=Sytari|first=Muhamed|date=27 tetor 2020|title=Për të mos harruar datat tona të shënuara!|url=http://myftinia-shkoder.org/?p=8679|url-status=live|website=myftinia-shkoder.org|language=sq}}</ref> e emëruar sipas sahabit[[Sahabeja|sahabesë]] [[Ebu Beqiri|Ebu Bekër]], e njohur edhe si '''Xhamia e Madhe''', është [[xhamia]] kryesore e qytetit të [[Shkodra|Shkodrës]] në [[Shqipëria|Shqipëri]].
 
Xhamia është projektuar nga byroja arkitektonike ''ARC Architectural Consultants''<ref>{{Cite web |url=http://archnet.org/library/sites/one-site.jsp?site_id=4373 |title=Digital Library |accessdate=11 janar 2017 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20100619193832/http://archnet.org/library/sites/one-site.jsp?site_id=4373 |archivedate=19 qershor 2010 |url-status=dead }}</ref> dhe është ndërtuar në vitet 1994–1995 në vendin e xhamisë së dikurshme të Fushë Çelës me paratë e sipërmarrësit [[Arabia Saudite|saudit]] [[Sheh]] Zamil Abdullah Al Zamilit.<ref>[http://www.ithmaarbank.com/ithmaar_glance_bod.asp zur Person: Zamil Abdullah Al Zamil]</ref> Është emëruar sipas [[Ebu Bekër Sidik|Ebu Bekrit]] (572–634), [[kalifi]]t të parë pas profetit [[Muhammedi|Muhammed]]. Inaugurimi i xhamisë u bë më 27 tetor 1995, ndërsa u rinovua në vitin 2008.<ref>[http://msh.myftinia-shkoder.org/pdf/udha_islame_153_nentor_2015.pdf UDHA ISLAME Viti XIII - Nr. 11 (153), nëntor, 2015]</ref>
 
Xhamia, që sot ndodhet në fund të pedonales dhe përballë Hotel Colosseo, ofron me hapësirën e saj rej 622.72 m<sup>2</sup> vend të mjaftueshëm për 1,300 besimtarë. Dy [[Minareja|minaretë]] janë nga 41.11 metra të larta. Kupola qendrore ka një lartësi prej 24 metrash.<ref>{{Cite web |url=http://www.islamshkoder.netfirms.com/new/informacione/xhamia%20ebu.htm |title=islamshkoder |accessdate=11 janar 2017 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20100705162358/http://www.islamshkoder.netfirms.com/new/informacione/xhamia%20ebu.htm |archivedate=5 korrik 2010 |url-status=dead }}</ref>
SkodraEbu-Bekr-MoscheeInnen2014.JPG|Pamje e brendshme e xhamisë
</gallery>
 
== Lidhje të jashtme ==
* {{Cite journal|last=Sytari|first=Muhamed|date=16 prill 2015|title=Fusha e Çelës, gjurma bamirëse e Çelë Zylyftarit|url=https://zaninalte.al/2015/02/fusha-e-celes-gjurma-bamirese-e-cel-zylyftarit/|journal=Zani i Naltë|language=sq}}
 
== Referimet ==
{{Reflist}}
 
== Lidhje të jashtme ==
{{commons|Category:Ebu Bekr Mosque}}
 
* {{Cite journal|last=Sytari|first=Muhamed|date=16 prill 2015|title=Fusha e Çelës, gjurma bamirëse e Çelë Zylyftarit|url=https://zaninalte.al/2015/02/fusha-e-celes-gjurma-bamirese-e-cel-zylyftarit/|journal=Zani i Naltë|language=sq}}
 
[[Kategoria:Xhami në Shkodër]]