Dallime mes rishikimeve të "Rajoni Kurdistan"

v
(→‎top: Korrigjim parametrash te stampa "Infobox settlement" duke përdorur AWB)
 
[[Kurdët në Irak]] luhatën midis luftimit për autonomi ose pavarësi gjatë gjithë shekullit të 20-të. [[Konflikti në zonat e ndaluara të fluturimeve në Irak|Zonat irakiane të ndalimit të fluturimit]] mbi pjesën më të madhe të Kurdistanit Irakian pas marsit 1991 i dhanë kurdëve një shans për të eksperimentuar me vetëqeverisjen dhe rajoni autonom u krijua ''[[de facto]]''. Qeveria e [[Bagdadi]]t njohu autonominë e Rajonit të Kurdistanit pas rënies së [[Sadam Huseini]]t, me një [[Kushtetuta e Irakut|kushtetutë të re irakiane]] në 2005. Një [[Referendumi i pavarësisë i Rajonit të Kurdistanit 2017|referendum jo-detyrues i pavarësisë]] u miratua në shtator 2017, me reagime të përziera ndërkombëtarisht. Rajoni i Kurdistanit në masë të madhe i shpëtoi privimit të viteve të fundit të sundimit të Sadam Huseinit dhe kaosit që pasoi rrëzimin e tij në vitin 2003, dhe ndërtoi një demokraci parlamentare me performancë më të mirë ekonomike sesa pjesa tjetër e Irakut.<ref>{{cite web |title=Iraqi Kurdistan profile |url=https://www.bbc.com/news/world-middle-east-28147263 |access-date=28 gusht 2020 |date=25 prill 2018 |language=en}}</ref>
 
== ReferimetReferime ==
{{reflist}}