Ndryshimi mes inspektimeve të "Luçano Pavaroti"

450 bytes added ,  13 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
[[Image:Lucianopavarotti1983.jpg|thumb|Luçano Pavaroti. 1983]]
'''Luciano Pavarotti''' (''Luçano Pavaroti'') është [[tenori]] më i famshëm [[italia]]n i tridhjetë viteve të fundit si edhe [[këngëtari]] më i famshëm jo vetëm në botën e [[opera]]s, por ndër të gjitha [[Zhanri|zhanret]] . Ka lindur me [[12 tetor]] [[1935]] në [[Modena]] ([[Emilia-Romagna]]), [[Italia|Italinë]] e veriut.
 
Babai i tij ishte këngëtar [[Amatori|amator]] me nje farë [[Dhuntia|dhuntie]], në ushtri shërbeu si furrëtar.
 
Ne fillim Pavaroti donte te behejbëhej mesuesmësues dhe mesoimësoi dy vjet nxenesitnxënësit ne ''Scuola delle Magistrale''.
Ne vitin [[1956]] Pavaroti ka studiuar me tenorin[[tenori]]n [[Arrigo Pola]] dhe për njenjë kohekohë te shkurtershkurtër me M° Ettore Campogalliani ne [[Mantova]].
 
Pavaroti kendoikëndoi për hereherë te pareparë ne botenbotën e [[opera]]s me [[29 prill]] [[1961]], ne [[roli]]n e Rodolfos ne ''[[La Bohème]]'', ne [[teatri]]n e operas te [[Reggio Emilia]]s.
 
[[Debutimi]] ne [[USA]] nuk vonoi te mberrintembërrinte dhe keshtukështu ne [[Shkurti|shkurt]] te vitit [[1965]], ne [[Miami]] ([[Majemi]]) kendoikëndoi se bashku me [[soprano]]n [[Joan Sutherland]] (Xhoen Sadhërlend), në operan ''[[Lucia di Lammermoor]]''.
==Jeta==
 
==Disqet==
 
* O sole mio (1979)
==Lidhje te jashtme==
* Mamma (1984)
* Passione (1985)
* Tutto Pavarotti (1989)
* The essential Pavarotti (1990)
* Ti amo - greatest love songs (1993)
* Pavarotti Plus (1997)
* Pavarotti greatest hits - the ultimate collection (1997)
* Luciano Pavarotti - Ti adoro (2003)
==Shiko edhe==
* [[Tre Tenorët]]
==Lidhje te jashtme==
*[http://www.lucianopavarotti.com/ Faqja zyrtare e artistit]
[[Category:Këngëtarë italianë]]
[[Category:Njerëz me ton absolut]]
[[Category:Tenorë]]
 
[[ar:لوشيانو بافاروتي]]