Dallime mes rishikimeve të "Lista e vendbanimeve në Kosovë"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
'''Ky Artikull është për Qytetet dhe Fshatrat/KatunetKatundet e [[Dardania|Dardanisë]] me Infomarcione përmbi banorëpopullsinë, gjeografigjeografinë, ekonomiekonominë, sportsportin, kulturëkulturën dhe projekte të ndryshme.'''
 
*[[Kosova]] ndahët në 7 regjionerajone administrueseadministrative: [[Prishtinë]], [[Gjakovë]], [[Gjilan]], [[Mitrovicë]], [[Pejë]], [[Prizren]] dhe [[Ferizaj]].
 
*Komuna të administruara nga [[Serbia dhe Mali i Zi]]: regjioniRajoni [[Preshevë|Preshevës]]s, [[Bujanoci]], [[Medvegjë]], [[Plavë]], [[Guci]], [[Bar|Tivar]] dhe [[Ulqin]].
 
*Komuna të administruara nga [[Maqedonia]]: [[Shkup]], [[Tetovë]], [[Ohri]], [[Gostivar]], [[Strugë]] dhe [[Kumanova]].
 
 
== '''[[RegjioniRajoni i Ferizajit]]''' ==
=== [[Ferizaji (komuna)]] ===
* Banor: 145'000
 
 
== '''[[RegjioniRajoni i Gjakovës]]''' ==
* Banor:
* Km²:
 
 
== '''[[RegjioniRajoni i Gjilanit]]''' ==
=== [[Gjilani (komuna)]] ===
* Banor: 133'724 banorë
=== [[Vitia]] ===
 
== '''[[RegjioniRajoni i Mitrovicës]]''' ==
* Banor:
* Km²:
 
 
== '''[[RegjioniRajoni i Pejës]]''' ==
* Banor:
* Km²:
 
 
== '''[[RegjioniRajoni i Prishtinës]]''' ==
=== [[Prishtina (komuna)]] ===
* Banorë: '''672'186''' (Më 1. Janar 2005)
*[[Rugova]]
 
== '''[[RegjioniRajoni i Prizrenit]]''' ==
* Banor:
* Km²:
574

edits