Dallime mes rishikimeve të "Troposfera"

1 byte removed ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Troposfera''' është shtresa më e poshtme dhe më e dendur e atmosferës së tokës dhe përfshinë 80% të masës së saj. Troposfera në ekuador arrinë 18-20 km, në gjrësitë e mesme 11-14 km dhe në pole 8-10 km. Në troposferë gjendet sasia kryesore e avullit të ujit, që luan rol të rëndësishëm në procesietproceset dhe dukuritë atmosferike-formimin e reve, i reshjeve, i mjegullave etj. Është konstatuar se në troposferë temperatura zbret me rritjen e lartësisë mesatarisht 0,56 ºC në çdo 100 metra.
[[Category: Gjeografi]]
[[Category: Klima]]