Dallime mes rishikimeve të "Vladimir Lenini"

ska përmbledhje të redaktimeve
v
{{Për përmirësim}}
[[Figura:LeniniSoviet Union, Lenin (55).jpg|thumg|]]
'''Vladimir Ilic Lenin''' ( Rusisht: Влади́мир Ильи́ч Ле́нин- Emir I lindjes: Vladimir Ilic Uljanov - 10 Prill 1870-21 Janar 1924) ishte nje revolucionar rus, politikan komunist, pjesmarres dhe lider ne Revolucionin e Tetorit , udheheqesi i pare i Republikes Sovjetike Socialiste Ruse dhe qe prej 1922 lideri i pare ‘de facto’ i bashkimit Sovjetik.
Ne 1999 ai u emerua nga revista TIME Magazine si nje prej 100 njerezve me me influence te shekullit te 20e.
12.723

edits