Dallime mes rishikimeve të "Vladimir Lenini"

59 bytes removed ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{Për përmirësim}}
[[Figura:Lenin CL.jpg|thumb|]]
'''Vladimir Ilic Lenin''' ( Rusisht: Влади́мир Ильи́ч Ле́нин- Emir I lindjes: Vladimir Ilic Uljanov - 10 Prill 1870-21 Janar 1924) ishte nje revolucionar rus, politikan komunist, pjesmarres dhe lider ne Revolucionin e Tetorit , udheheqesi i pare i Republikes Sovjetike Socialiste Ruse dhe qe prej 1922 lideri i pare ‘de facto’ i bashkimit Sovjetik.
Ne 1999 ai u emerua nga revista TIME Magazine si nje prej 100 njerezve me me influence te shekullit te 20e.
Kontributet e tija ne teorine Marksiste pergjithesohen si Leninizem.
 
== '''Jeta e hershme''' ==
 
[[Figura:Lenin-circa-1887.jpg|thumb|]]
== '''Jeta e hershme''' ==
 
[[Figura:Lenin-circa-1887.jpg]]
 
Lindur ne Simbirsk- me vone i quajtur Uljanovsk prej birit te tij te famshem- prane lumit Vollga ne Mbreterine Ruse. Lenini ishte i biri i Ilja Nikolaevic Uljanov dhe Maria Aleksandrovna Uljanova.
 
== Aktiviteti revolucionar, udhetimet dhe perndjekjet ==
http://www.marxists.org/archive/lenin/photo/1895-1917/1895-1.html
 
Lenini ushtroi profesionin e avokatit per disa vjet ne Samara, nje qytet-port ne lumin Vollga, perpara se te shperngulej ne Shen Pjetersburg ne 1893.
12.723

edits