Ndryshimi mes inspektimeve të "Betim Muço"

72 bytes added ,  14 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
Lindi[[Betim Muço]] lindi në Tiranë, në vitin [[1947]]. Studioi për fizikë në [[Universiteti i Tiranës|Universitetin e Tiranës]]. Punoi fillimisht si mësues në [[Kruja|Krujë]]. Nga [[1974]] deri në [[2001]] punoi si sizmolog ne Institutin e Sizmologjise të Akademisë së Shkencave në [[Tirana|Tiranë]], ku fitoi gradat Kandidat i Shkencave dhe Doktor i Shkencave e me pas titullin Profesor. Veç krijimtarisë letrare origjinale dhe publicistikës ka përkthyer në shqip një sërë autorësh si Grin, Bellou, Mishima, Munro, Xhojs e Nabokov.
'''([[1947]])'''
 
Nga viti [[2001]] jeton e punon në [[SHBA]].
 
Lindi në Tiranë, në vitin 1947. Studioi për fizikë në Universitetin e Tiranës. Punoi fillimisht si mësues në Krujë. Nga 1974 deri në 2001 punoi si sizmolog ne Institutin e Sizmologjise të Akademisë së Shkencave në Tiranë, ku fitoi gradat Kandidat i Shkencave dhe Doktor i Shkencave e me pas titullin Profesor. Veç krijimtarisë letrare origjinale dhe publicistikës ka përkthyer në shqip një sërë autorësh si Grin, Bellou, Mishima, Munro, Xhojs e Nabokov.
Nga viti 2001 jeton e punon në SHBA.
==Tituj të veprave==
*'''Rrugëve të atdheut''' ([[1967]])
*'''Karusel'''([[1997]])
*'''Sirtarët'''([[1999]])
 
 
[[Category:Shkrimtar]]
 
12.723

edits