Dallime mes rishikimeve të "Lumi Kolorado"

1.044 bytes added ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
'''Lumi Kolorado''' ose Lumi i Kuq është lum në jugperëndim të SHBA-ve dhe në veriperëndim të Meksikës, është i gjatë rreth 2.330 km. Lumi Kolorado buron në anën perëndimorë të Maleve. Lumi me rrjedhen e tij natyrore derdhet në gjirin e Kalifornisë, por përshkak të shfrytëzimit të ujit të yij për ujitje bënë që shpesh të thahet dhe shpesh nuk arrinë të derdhet në det. Pellgu I lumit Kolorado përfshinë 629.100 km². Prurja e ujit është e ndryshueshme –nga 113 m³/s në periudhat e thatësisë deri 28.000 m³/s në raste të vërshimeve të mëdha.
[[Kategoria: Lumenj në ShBA ]]
[[af:Colorado (rivier)]]
[[ar:نهر كولورادو]]
[[ca:Riu Colorado]]
[[cs:Colorado (přítok Kalifornského zálivu)]]
[[cy:Afon Colorado (Arizona)]]
[[da:Colorado River]]
[[de:Colorado River]]
[[en:Colorado River]]
[[eo:Kolorado (rivero)]]
[[es:Río Colorado]]
[[et:Colorado jõgi]]
[[eu:Colorado ibaia]]
[[fa:رودخانه کلرادو]]
[[fi:Coloradojoki]]
[[fr:Colorado (fleuve)]]
[[he:קולורדו (נהר)]]
[[hi:कोलोरेडो नदी]]
[[hu:Colorado (folyó)]]
[[it:Colorado (fiume - Utah)]]
[[ja:コロラド川]]
[[ko:콜로라도 강]]
[[la:Coloratense Flumen]]
[[lmo:Colorado (fiüm)]]
[[lt:Koloradas (JAV-Meksika)]]
[[mr:कॉलोराडो नदी]]
[[nl:Colorado (rivier)]]
[[no:Coloradoelven]]
[[oc:Colorado (riu)]]
[[pl:Kolorado (rzeka)]]
[[pt:Rio Colorado]]
[[ro:Fluviul Colorado]]
[[ru:Колорадо (река)]]
[[simple:Colorado River]]
[[sl:Reka Kolorado]]
 
[[sv:Coloradofloden]]
[[th:แม่น้ำโคโลราโด]]
[[uk:Колорадо (річка)]]
[[zh:科羅拉多河]]