Dallime mes rishikimeve të "Këmisha"

670 bytes added ,  12 vjet më parë
v
roboti shtoj: ar, bg, bn, ca, cr, cs, da, el, en, eo, es, eu, fi, fr, gd, gn, he, it, iu, ja, ko, ln, nl, no, pl, pt, qu, ru, scn, simple, sk, sv, te, tg, tr, vec, yi, zh, zh-yue
(Faqe e re: right|150px ''Këmisha'' është copë mbuluese e trupit që lahet që në fillim bartej nga shtresat e larta në shoqërin egjiptiane, geke, romak (Chiton, Tunika). ...)
 
v (roboti shtoj: ar, bg, bn, ca, cr, cs, da, el, en, eo, es, eu, fi, fr, gd, gn, he, it, iu, ja, ko, ln, nl, no, pl, pt, qu, ru, scn, simple, sk, sv, te, tg, tr, vec, yi, zh, zh-yue)
Nga mesjeta, aty diku nga viti 1200 si ndëresë dhe mbulesë trupi. Forma e njohur për meshkuj, si duket u krijua aty nga shekulli XX. Këmisha e natës (ndëresa) është në përdorim të gjërë që nga shekulli XVIII.
 
[[ar:قميص]]
[[bg:Риза]]
[[bn:শার্ট]]
[[ca:Camisa]]
[[cr:ᐸᒎᔮᓐ]]
[[cs:Košile]]
[[da:Skjorte]]
[[de:Hemd]]
[[el:Πουκάμισο]]
[[en:Shirt]]
[[eo:Ĉemizo]]
[[es:Camisa]]
[[eu:Alkandora]]
[[fi:Paita]]
[[fr:Chemise (vêtement)]]
[[gd:Lèine]]
[[gn:Kamisa'i]]
[[he:חולצה]]
[[it:Camicia]]
[[iu:ᐃᑭᐊᖅᖠᖅ/ikiaqłiq]]
[[ja:シャツ]]
[[ko:셔츠]]
[[ln:Simísi]]
[[nl:Overhemd]]
[[no:Skjorte]]
[[pl:Koszula]]
[[pt:Camisa]]
[[qu:Kusma]]
[[ru:Рубашка]]
[[scn:Cammisa]]
[[simple:Shirt]]
[[sk:Košeľa]]
[[sv:Skjorta]]
[[te:చొక్కా]]
[[tg:Курта]]
[[tr:Gömlek]]
[[vec:Camisa]]
[[yi:העמד]]
[[zh:襯衫]]
[[zh-yue:裇衫]]
86.547

edits