Dallime mes rishikimeve të "26 Shtator"

34 bytes added ,  12 vjet më parë
v
roboti shtoj: os:26 сентябры; cosmetic changes
v (roboti shtoj: pnt:26 Σταυρί)
v (roboti shtoj: os:26 сентябры; cosmetic changes)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 30|Gusht|Shtator|Tetor}}
 
== Ngjarje ==
*[[715]] - [[Ragenfrid]] mundi [[Theudoaldët]] në [[Lufta e Compiègnes|Luftën e Copiegnès]].
*[[1580]] - [[Francis Drake]] i sillet rrotull tokës.
*[[2002]] - Vriten 30 njerëz në një tempull në [[Gandhinagar]], [[India]].
 
== Lindje ==
{{SHTATOR}}
* [[1869]] - [[Winsor McCay]], strip autor amerikan dhe pionier i filmit të animuar
* [[1888]] - [[Thomas Stearns Eliot]],shkrimtar anglez me origjinë amerikane
* [[1889]] - [[Martin Heidegger]], filozof gjerman
* [[1892]] - [[Marina Ivanovna Cvetajeva]], shkrimtare ruse
* [[1897]] - [[Pavli VI]], papë 1963-1978
* [[1898]] - [[George Gershwin]], komozitor modern amerikan
* [[1936]] - [[Winnie Mandela]], politikane e Afrkes jugore ish gruaja e nelson Mendeles.
* [[1976]] - [[Michael Ballack]], futbollist gjeman.
 
== Vdekje ==
* [[1940]] - [[Walter Benjamin]], filozof gjerman
* [[1947]] - [[Hugh Lofting]],letrar britanez
* [[1988]] - [[Branko Zebec]], futbollist kroat dhe trener futbolli
 
== Festa dhe përvjetore ==
 
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
 
[[CategoryKategoria:Shtator]]
 
<!--interwiki-->
[[nrm:26 Septembre]]
[[oc:26 de setembre]]
[[os:26 сентябры]]
[[pag:September 26]]
[[pam:Septiembri 26]]