Ndryshimi mes inspektimeve të "13 Maj"

17 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: ar:ملحق:13 مايو; cosmetic changes
v (roboti ndryshoj: mhr:13 Ага)
v (roboti ndryshoj: ar:ملحق:13 مايو; cosmetic changes)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Prill|Maj|Qershor}}
== Ngjarje ==
* [[1568]] - Forcat e ''Mary I of Scotland'' mposhten në ''Betejën Langside'' nga një konfederatë e [[Protestant|protestantëve]] [[Skoci|Skocez]] të udhëhequr nga ''James Stewart, Earl of Moray'', vëllau i saj.
* [[1619]] - Politikani [[Holanda|Holandez]] [[Johan van Oldenbarnevelt]] ekzekutohet në [[Hagë]] pasi ishte akuzuar për tradhti.
* [[1648]] - Përfundoi ndërtimi i [[Red Fort]] në [[Delhi]].
 
== Lindje ==
{{MAJ}}
 
* [[1842]] – [[Arthur Sullivan]], kompozitor dhe dirigjnt anglez
* [[1857]] - [[Ronald Ross]], mjek anglez
* [[1882]] – [[Georges Braque]], piktor francez
* [[1961]] – [[Dennis Rodman]], basketbollist NBA-
 
== Vdekje ==
* [[1930]] - [[Fridtjof Nansen]], hulumtues norvegjez, zoolog dhe diplomat; fitues i çmimit nobel pëpaqë 1922.
* [[1961]] - [[Gary Cooper]], aktor amerikan
 
== Festa dhe përvjetore ==
 
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
[[CategoryKategoria:Maj]]
 
<!--interwiki-->
[[an:13 de mayo]]
[[ang:13 Þrimilcemōnaþ]]
[[ar:ملحق:13 مايو]]
[[arz:13 مايو]]
[[ast:13 de mayu]]