Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Ishujve Sao Tome dhe Principe"

v
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (roboti largoj: de:Kategorie:Geographie (São Tomé und Príncipe); cosmetic changes)
[[Relievi]] i Ishujve Shën Toma dhe Principe është vullkanik dhe malorë. Pika më e ultë e relievit 0 m është përgjatë bregdetit në oqeanini Atlantik dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 2,024 metrave në vendin e quajtur Pika e Shën Tomës ([[Gjuha angleze|ang.:]] Pico de Sao Tome ).
 
Si [[Pasurit natyrore|pasurit natyrore]] të Ishujve Shën Toma dhe Principe sipas [[CIA-Factboock]] llogariten të jenë : Peshkimi]] dhe [[Prurja e ujit]]. Si [[Toka e punueshme|tokë e punueshme]] llogaritet të jetë diku 6.25 % e sipërfaqes së vendit.
 
{{gjeo-cung}}
{{Afrika-gjeo}}
[[CategoryKategoria:Gjeografia e shteteve|Sao Tome dhe Principe]]
 
[[de:Kategorie:Geographie (São Tomé und Príncipe)]]
[[en:Geography of São Tomé and Príncipe]]
[[fr:Géographie de São Tomé-et-Princípe]]