Dallime mes rishikimeve të "Kujtesa"

49 bytes added ,  11 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
{{joref}}
'''Kujtesa''' ([[Latinishtja|lat.]] - ''memoria'') është aftësia e një [[organizmi]] (nëpërmjet [[truri]]t) të mbajë, ruajë, të rendisë lajmet dhe t´i rikthejë ato.
 
[[Harresa]] është ana e kundërt e kujtesës.
 
==Thënie==
* "Kur vjen [[dituria]], bërrinmbërrin edhe kujtesa" - [[Gustav Meyrink]]
* "Kujtimet e bëjnë njeriun të ndjehet aq me ëndje i plakur dhe i pikëlluar." - [[George Bernard Shaw]], The Irrational Knot
* "Prona e vërtetë e njeriut është kujtesa e ijtij. Në asgjë tjetër nuk është ai i pasur, në asgjë tjetër nuk është ai i varfër." - [[Alexander Smith]], Dreamthorp
==Shiko edhe==
 
* [[Harresa]]
* [[Truri]]
==Lidhje të jashtme==
* [http://plato.stanford.edu/entries/memory/ Encikclopedia e Filozofisë Stanford. (Ang.)]