Dallime mes rishikimeve të "Nostra Ætate"

30 bytes added ,  11 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
 
== Feja hebraike ==
Kjo është pjesa më e rëndësishme e dokumentit, qoftë sepse marrëdhënia mes të krishterëve dhe hebrenjve është shumë më e ngushtë se me fete e tjera, qoftë për faljenflakjen tej të padive (akuzave) tradicionale (të trashëguara) të bëra nga të krishterët. Në të vërtetë nuk pranohet koncepti i "fajit të përbashkët" të hebrenjve, përdhe atoatyresotmitsotëm për vdekjen e [[Jezusi]]t. Merret poashtu qëndrim kundër idesë të një mallkimi kundër popullit të zgjedhur, duke përmendur [[Shën Pali]]n që kishte saktësuar se populli hebre është ende i dashur për Perëndinë,"''dhuntitë e të cilit dhe thirrja e të cilit janë të pakthyeshme''".
 
Shprehet më në fund keqardhja e "''urrejtjeve, përndjekjeve e të gjitha shfaqjeve kundërsemitiste të drejtuara kundër hebrenjve në çdo kohë e nga kushdo''", dhe përkrahet një dialog vëllazëror dhe njohje e dyanshme dhe vlerësim, edhe nëpërmjet studimeve teologjike te përbashkëta.