Dallime mes rishikimeve të "Mitrovica"

2 bytes removed ,  11 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 79.101.189.62 (diskutimet) në versionin e fundit nga Xqbot.
v (U kthyen ndryshimet e 79.101.189.62 (diskutimet) në versionin e fundit nga Xqbot.)
</div>
{{portal|Mitrovica}}
'''[[Mitrovica]]''' është qytet në pjesën veriore të [[SerbiaKosova|Republikës së SërbisësKosovës]] si dhe qendër e komunës dhe rajonit me të njëjtin emër.
 
Pozita e mirë gjeografike në mes të dy lumenjve [[Ibri]]t dhe [[Sitnica|Sitnicës]] kane ndikuar që në parahistori ky territor të banohet. Me zhvillimin e xehetarisë këtij territori i shtohet edhe një komponentë e rëndësishme në ngritjen e në një qendër të rëndësishme të vendbanimit. [[Albaniku]] (Monte Argentraum) me pasurit e tija që nga koha antike e deri më sot ketë qendër e kanë bërë joshës për qëllime ekonomike.
1.596

edits