Ndryshimi mes inspektimeve të "Interfejsi për programimin e aplikacioneve"

v
v (roboti ndryshoj: bg:Приложно-програмен интерфейс; cosmetic changes)
 
API mund të jetë:
* I varur nga gjuha programuese, ku kjo d.t.th. që API është në dispozicion për një gjuhë programuese të vetme, me ç'rast API shfrytëzon sintaksën si dhe elementet e gjuhës respektive në mënyrë që të jetë sa më i përshtatshëm dhe dobishëm shfrytëzimi i tij.
* I pavarur nga gjuha programuese, ku kjo d.t.th. që API mund të shfrytëzohet nga gjuhët programuese të ndryshme. Kjo është një veti tipike për API të cilët shfrytëzohen për shërbime, dhe që bazohen në [[RPC]].
 
== Referencat ==
{{ref}}
 
[[CategoryKategoria:Programimi kompjuterik]]
 
[[ar:واجهة برمجة التطبيقات]]
[[bg:Приложно-програмен интерфейс]]
[[bg:API]]
[[bn:অ্যাপলিকেশন প্রোগ্রামিং ইন্টারফেস]]
[[bs:Application Programming Interface]]