Ndryshimi mes inspektimeve të "22 shkurt"

66 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti shtoj: gu:ફેબ્રુઆરી ૨૨; cosmetic changes
v (roboti shtoj: ckb:٢٢ی شوبات)
v (roboti shtoj: gu:ફેબ્રુઆરી ૨૨; cosmetic changes)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj (30)|Shkurt}}
 
== Ngjarje ==
* [[1371]] - [[Britania e Madhe]], [[Robert Stuart]] u bë mbret i [[Skocia|Skocisë]] .
* [[1819]] - [[Spanja]] ua shiti [[SHBA]]-ve [[Florida|Floridën]].
* [[1855]] - U themelua [[Pennsylvania State University]].
* [[1876]] - [[Johns Hopkins University]] u themelua në [[Baltimore]], [[Maryland]].
* [[1882]] - U themelua [[Mbretëria e Serbisë]].
* [[1952]] - [[Nikaragua]] bëhet anëtare e UNESCO-së
* [[1958]] - [[Egjipti]] dhe [[Siria]] u bashkuan për të formuar [[Republika e Bashkuar Arabe|Republikën e Bashkuar Arabe]].
* [[1959]] - [[Lee Petty]] fitoi për herë të parë garën [[Daytona 500]].
* [[1974]] - U themelua [[Organizata e Konferencës Islame]] ([[OIC]]) fillimisht e përbërë nga 37 shtete islame.
* [[1974]] - [[Samuel Byck]] tentoi të e vrasë presidentin amerikan [[Richard Nixon]].
* [[1979]] - U pavarësua [[Santa Lucia]] nga [[Mbretëria e Bashkuar]].
* [[1986]] - Filloi revolucioni i popullit në [[Filipinë]].
* [[1993]] - [[Çekia]] bëhet anëtare e UNESCO-së.
* [[1994]] - [[Aldrich Ames]] dhe gruaja e tijë u akuzuan nga [[Departamenti i Drejtësisë i Shteteve të Bahkuara]] për spiunim për [[BRSS|Bashkimin Sovjetik]].
* [[2002]] - Udhëheqësi politik i [[Angolë]]s [[Jonas Savimbi]] u vra në puç ushtarak.
* [[2008]] - [[Peru]] e njohi [[Kosovë]]n si shtet të pavarur.
 
== Lindje ==
{{SHKURT}}
* [[1690]] - [[Daniele Farlati]], historian
* [[1975]] - [[Drew Barrymore]], aktore amerikane dhe producente e filmit
== Vdekje ==
 
* [[606]] - Sabinianus, Papë nga viti [[604]] deri [[606]]
* [[2005]] - [[Simone Simon]], aktore franceze
 
== Festa dhe përvjetore ==
* [[1979]] - Pavarësia e [[Santa Lucia]]s
 
[[CategoryKategoria:Shkurt]]
 
[[af:22 Februarie]]
[[gl:22 de febreiro]]
[[gn:22 jasykõi]]
[[gu:ફેબ્રુઆરી ૨૨]]
[[gv:22 Toshiaght Arree]]
[[he:22 בפברואר]]