Ndryshimi mes inspektimeve të "Njëqindkëmbëshi"

No change in size ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: zh-yue:百足; cosmetic changes)
| subdivision =
}}
'''Njëqindëkëmbëshi''', njohur edhe si '''Centripedies'',', ''(nga [[gjuha latine|latinishtja]] prefiksi centi-, "njëqind", dhe [[gjuha greke|greqiashtja]] ποδός ''podos'', "këmbë")'', është insekt që bën pjesë në grupin '''Litobida''' dhe në familjen '''Litobidi''' me lloje të ndryshme ku më i njohuri është njëqindkëmbëshi i zakonshëm ose ''Lithobius forficatus''. Është inskt me trup të gjatë dhe të pajisur me shumë këmbë, i aftë në lëvizje shpejta e të shkathëta. Gjendet në zonat e ngrohta të Euroazisë e të Amerikës. Familja nuk është e pranishme në Australi dhe në pjesën më të madhe të Amerikës Jugore dhe Afrikës.
 
== Përshkrimi fizik ==
Anonymous user