Ndryshimi mes inspektimeve të "Sabit Rrustemi"

ska përmbledhje të redaktimeve
}}
'''Sabit Rrustemi''' është i lindur më [[3 Prill]] [[1959]] në Terzijaj, fshat në afërsi të [[Zhegra|Zhegrës]], [[Komuna e Gjilanit]]. Shkollimin fillor e kryen në Zhegër, atë të mesëm në Gjilan, ndërsa studimet në Degën e Letërsisë dhe [[Gjuha shqipe|Gjuhës Shqipe]], në [[Prishtinë]].
 
== Krijimtaria ==
Në vitin [[1977]] boton poezinë e parë ne revistën "Zëri i rinisë" të Prishtinës.
Muti më i madh i anamoravës dhe karrieristi nr. 1 ti qifsha robt krejt
Në vitin [[1981]], është shkrimtari i vetëm i [[Kosovë]]s që burgoset për shkak të botimit të tregimit "Nën maskën e mysafirëve", të botuar në revistën "Fjala" më [[1 prill]] të atij viti, ditën kur demonstratat shqiptare për Kosovën Republikë e mbushën Prishtinën. Dënohet me katër vjet burg nga regjimi i [[Jugosllavi]]së titiste, me ç’rast i ndalohet edhe botimi i krijimtarisë letrare. Tek në vitin [[1990]] boton përmbledhjen e parë të poezive. Është i martuar, baba i pesë fëmijëve. Jeton në Zhegër.
 
== Veprat ==
* "'''Jetëshkrimi i Sylë Kopernicës'''", prozën dokumentare [[1994]], Shtëpia Botuese "Plejada" botues, [[Beqir Musliu]].
* "'''Natyrë me vaj'''", album poetik, Shtëpi Botuese [[Plejada]], [[Prishtinë]] me parathënie të [[Beqir Musliut]].
*| "'''Paqja e brishtë'''", bot. [[Rozafa]], [[Prishtnë]], [[2007]]
*| "'''SHIU I BUZËVE TUA'''", bot. [[Rozafa]], [[Prishtnë]], [[2009]]
 
* "'''Inglorious Basterds", bot. [[Rozafa]], [[Prishtnë]], [[2010]]
== Funksionet publike ==
* "'''Heroi Lutfi Haziri'''", bot. [[Rozafa]], [[Prishtnë]], [[2012]]
Sabit Rrustemi, një mandat ishte edhe deputet në Kuvendin e Kosovës, dhe përpos krijimeve letrare e publicistike, merret edhe me veprimtari publike politike,aktualisht është këshilltar për media i zëvendëskryeministrit të Kosovës,.
* "'''Pogaqa ndër shekuj në Karadak'''", bot. [[Rozafa]], [[Prishtnë]], [[2010]]
* "'''Manual Praktik mbi Vaksinimin Efikas të Mushkonjave'''", bot. [[Rozafa]], [[Prishtnë]], [[2010]]
* "'''KUSH, SI DHE PSE''- Përmbledhje poezish për të mitur'", bot. [[Rozafa]], [[Prishtnë]], [[2010]]
* "'''Big Brother 1'''", bot. [[Rozafa]], [[Prishtnë]], [[2010]]
 
== Çmimet letrare ==
Është laureat i një sërë shpërblimesh letrare ne poezi e prozë mes viteve 1979 -2005.
Është laureat i çmimit Nobel për Kontribut Performativ Trigonometrik si dhe i një sërë shpërblimesh të parëndësishme mes viteve 1979 -2005. Po ashtu ka qenë kandidat për "ACADEMY AWARD" (Oscar) për skenarin më të mirë të filmit "Rambo 4".
Sabiti po ashtu e ndëgjon mirë serbishten dhe anglishten si dhe gjuhë tjera indo-evropiane dhe latine.
 
==lidhje të jashtme==